WMO: Çin'in teknolojileri küresel meteoroloji hizmetleri için önemli

2019-06-14 16:39:12 CRI

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) Genel Sekreteri Petteri Taalas, Çin'in gelişmiş teknolojilerle güçlendirilen meteorolojik hizmet sisteminin ve Fengyun uydularının küresel meteoroloji kapasitesi bakımından önemli varlıklar olduğunu söyledi.

Cenevre'de düzenlenen 18. Dünya Meteoroloji Kongresi'nde konuşan Taalas, Çin'in Kuşak ve Yol çerçevesinde meteorolojik hizmetlerin kapsam alanının genişletilmesi konusunda dünyaya yaptığı katkıdan övgüyle söz etti.

Çin'in dünyada, bilhassa Afrika ülkelerinde büyük ihtiyaç varken Nanjing Üniversitesi'nde çok sayıda meteoroloji uzmanı yetiştirdiğini söyleyen Taalas, ayrıca Çin'e Afrika ülkelerinde meteorolojik altyapı tesislerinin inşası ve hizmet kapasitesinin artırılması için verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Ulusal Uzay İdaresi'ne göre, Çin şimdiye kadar Fengyun serisi 17 uyduyu uzaya gönderdi. Bunlardan 8'i hizmette, beşi yer sabit yörüngede, 3'ü de kutupsal yörüngede dünya genelindeki hava ve iklim değişikliklerini gözlemliyor.

Fengyun serisi meteoroloji uyduları, 80'den fazla ülke ve bölgeye hizmet sağlıyor. Yarıkürenin doğusu hava tahminlerini Çin'in uydularından alıyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor