Çin: Kore sorunu halen siyasi çözüm çerçevesinde

2019-06-13 10:12:29

Çin Dışişleri, Kore Yarımadası sorununa dair barışçıl müzakere adımlarının son dönemde yavaşlamasına rağmen, sorunun hala siyasi çözüm çerçevesinde bulunduğunu açıkladı.

Bakanlık Sözcüsü Geng Shuang dün düzenlenen olağan basın toplantısında Kore Yarımadası'nın barış süreci hakkında açıklamalarda bulundu.

Sözcü, geçen yılın 12 Haziran gününde Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) ve ABD liderlerinin Singapur'da yaptığı görüşmenin ardından yayımlanan ortak bildiriyle yarımada sorununun siyasi çözüm süreci için önemli bir adım atıldığını söyledi.

Geng, bu adımların son dönemde yavaşlamasına rağmen, Kuzey Kore'nin yarımadanın nükleerden arındırılmasına dair kararlılığı ve iki tarafın diyalog yoluyla soruna çözüm getirme arzularının değişmediğini vurguladı.

Şu anda Kore Yarımadası sorununun siyasi çözüm çerçevesinde bulunduğunu yineleyen Çinli Sözcü, tarafları aynı yönde hareket ederek yarımadanın nükleerden arındırılması ve yarımadada kalıcı barışın sağlanması için çaba göstermeye çağırdı.

Öte yandan Norveç'te temaslarda bulunan Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, dün yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump'ın haziran ayı sonunda ülkesine yapacağı ziyaret öncesinde Kuzey Kore lideriyle bir görüşme daha yapabileceğini umduğunu kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor