İran: ABD'nin baskı politikası başarısızlığa mahkum

2019-06-09 14:03:24 CRI
r_1547468_2019060914352830599600.jpg

İran Dışişleri Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamada, ABD'nin İran'a uyguladığı yeni yaptırımları kınandı. Açıklamada, ABD'nin uyguladığı maksimum baskı politikasının başarısızlığa mahkum olduğu belirtildi.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Seyyid Abbas Musevi, ABD'nin önceki gün İran Körfez Petrokimya Endüstrisi Şirketine yaptırım kararı almasının uluslararası yasalara aykırı olduğunu belirtti. Abbas Musevi, “Bu ekonomik bir terör eylemidir” ifadesini kullandı.

İran dışişleri sözcüsü, her zaman olduğu gibi İran'a düşman gözle bakan ABD'nin, böyle bir yaptırım kararı alarak, kısa süre önceki diyalog çağrısında samimi olmadığını da gösterdiğini belirtti.

Açıklamada uluslararası topluma da çağrı vardı, ABD'nin tek taraflı kararları ve baskı politikalarına karşılık verilmesi gerektiği kaydedildi.

ABD Hazine Bakanlığı tarafından 7 Haziran'da yapılan açıklamaya göre, Körfez Petrokimya Endüstrisi Şirketi'nin İran İslam Devrim Muhafızları'na sermaye desteği sağlaması nedeniyle, şirket ve 39 şubesiyle birlikte yabancı taşeronlara yaptırım uygulanacak.

Pompeo, 2 Haziran'da İsviçre ziyareti sırasında ABD'nin İran'la ön koşulsuz görüşmeye hazır olduğunu, ancak İran üzerindeki baskıyı gevşetmeyeceklerini belirtmişti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor