Normandiya Çıkarması'nın 75. yıldönümünde “Batı ittifakı” görüntüsü verilemedi

2019-06-07 20:14:57

Fransa'nın kuzeyindeki Colleville Sur Mer bölgesinde dün Normandiya Çıkarması'nın 75. yıldönümü dolayısıyla bir tören düzenlendi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve ABD Başkanı Donald Trump törende aralarındaki ittifak geçmişini yad etseler de, Fransa-ABD ilişkileri ve Avrupa-ABD ilişkilerindeki büyük çatlakları örtemediler.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron törende bir konuşma yaparak Nazi işgalinden kurtulma savaşında hayatını kaybeden Amerikan askerleri andı. Macron “Fransa ve ABD şunu unutmamalı, halklar özgürlük için dayanışma yaparlarsa, bütün zorlukların üstünden gelebilirler” şeklinde konuştu.

Macron, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği gibi çok taraflı mekanizmalara verilen desteğin asla kesilmemesi gerektiğini vurguladı.

ABD Başkanı Donald Trump, Normandiya Çıkarması'na katılan Amerikan askerlerinin “cehennem ateşiyle” cesurca yüzleştiklerini ve “ülkenin gururu” olduklarını ifade etti. Trump, “Burada yere düşenleri hatırlatıyoruz ve burada savaşanlara saygılarımızı sunuyoruz” dedi.

Macron ve Trump daha sonra Fransa'nın Caen şehrinde kısa bir görüşme yaptı. Ne Trump ne de Macron görüşmenin ardından basına bilgi verdi.

  İki lider törende eski ittifak ilişkilerini göstermek için büyük çaba gösterse de, ABD'nin Fransa ve Avrupa ülkeleriyle uluslararası ve bölgesel konular üzerinde yaşadığı büyük uyumsuzluğun gizlenemediği dikkat çekti.

   Trump yönetiminin “Önce Amerika” politikasıyla ABD ile Avrupa ülkeleri arasında iklim değişikliği, İran Nükleer Anlaşması ve gümrük konularında fikir ayrılığı giderek büyüyor. Ayrıca ABD'nin İran'a baskıyı artırması ve Küba'ya yaptırımı güçlendirmesi, Atlantik Okyanusu'nun iki tarafı arasındaki ilişkileri olumsuz etkiliyor.

2. Dünya Savaşı'nın seyrini değiştiren Normandiya Çıkarması, 6 Haziran 1944'te ABD, İngiltere ve Kanada'nın oluşturduğu 160 bin kişilik müttefik kuvvetleri tarafından Alman işgali altındaki Fransa'nın kuzey sahiline yapılmıştı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor