İran gözünü turizme çevirdi, Türkler İran'a koşuyor!

2019-06-04 16:57:39

ABD yaptırımlarıyla boğuşan İran, petrol ihracatına bağımlılığını azaltmak için çareyi turizmde buldu. Ülkeye giden turist sayısı artarken, seyahatlerinde İran'ı en çok tercih edenler Türkler oldu.

İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı'nda (IRNA) yer alan habere göre, son bir yılda İran'a giden turist sayısında büyük artış görüldü. İran para birimi Rial'in ABD yaptırımlarından dolayı değer kaybetmesi, ülkeyi turistler için ekonomik bir seçenek haline getirdi.

2018 yılında İran'ı 7 milyon 800 bin kişi ziyaret etti, turist sayısında önceki yıla oranla yüzde 50 artış kaydedildi. İran'ın en fazla turist çektiği ülke Türkiye olurken, Türkiye'den İran'a giden turist sayısı önceki yıla göre yüzde 74 arttı.

Ermenistan, Azerbaycan, Rusya, Irak ve Umman da İran'ın turist kaynakları olarak öne çıktı.

Sayısız tarihi ve kültürel eserlere sahip olan ve Türkiye ile ortak bir tarihi mirası da paylaşan İran, son yıllarda sağlık turizmiyle de tercih sebebi oluyor. Özellikle Irak ve Pakistan vatandaşları tıbbi nedenlerle İran'ı tercih ediyor.

İran'a seyahat eden turistlerin endişelerinden biri, pasaportlarında İran vizesinin görünmesi. Bu durum, diğer ülkelere girişlerde sıkıntı yaratabiliyor. Bu nedenle İran hükümeti, ülkeyi ziyaret eden yabancı turistlere vizelerini ayrı bir belgeyle veriyor.

ABD yönetimi son yıllarda İran üzerinde baskıyı artırdı. Tahran çok ciddi yaptırım önlemlerine karşı koymaya çalışırken, petrol ihracatına olan bağımlılığını azaltmak istiyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor