Dünya beyaz kitabı konuşuyor

2019-06-03 20:53:10

Çin hükümetinin Çin-ABD Ekonomik ve Ticari Müzakerelerinde Çin'in Duruşu başlıklı bir beyaz kitap yayımlamasının ardından, dünya medyası metinde yer alan ifadelere geniş yer verdi.

Latin Amerika'nın en büyük uluslararası basın organlarından Venezuela'nın Telesur televizyonunda dün yer alan haberde, Çin hükümetinin yayımladığı beyaz kitapta ABD'nin ticaret müzakerelerinde sözünü tutmadığı ve dürüst olmadığının gösterildiği belirtildi. Beyaz kitaptan yapılan alıntılarla, Çin ile ABD arasındaki ticaret müzakerelerinde görülen gerilemenin sorumlusunun Washington olduğu kaydedildi.

Haberde, Çin ve ABD arasında ticaret sürtüşmesinin artmasıyla, iki ülkenin ekonomisinin, halkın yaşamının ve kalkınmasının bundan zarar göreceği ifade edildi. Dünya ekonomisinin de olumsuz etkileneceğine dikkat çekildi.

Arjantin'in önemli ekonomi yayın organlarından El Cronista'da yer alan makalede şu ifadeler kullanıldı:

“Çin'in yayımladığı beyaz kitaba göre, ticaret sürtüşmesinin giderek yükseltilmesiyle ikili ticaret ve yatırım son birkaç aydır devamlı geriledi. Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) 2019 yılına dair küresel ticaret büyüme hızını yüzde 3,7'den 2,6'ya düşürdü. Tek taraflı ticaret korumacılığının yol açtığı ticaret anlaşmazlıkları iki tarafa da zarar verir, küresel ekonomik büyümeyi de tehdit eder.”

Makalede, beyaz kitabın Çin'de fikri mülkiyet haklarının korunması, inovasyon ve patent başvurusu konusunda açıklamalar sunduğu belirtilerek, tüm bunların ülkenin teknolojik ilerlemesinin ve bağımsız ar-ge alanında elde ettiği kazanımların kanıtı olduğu kaydedildi. Bu bağlamda Çin'in kalkınmasında fikri mülkiyet haklarının çalındığına dair iddiaların ciddi kanıtlardan yoksun olduğu vurgulandı.

Şili'nin ikinci büyük televizyonu Kanal 13'te yer alan haberde, Çin'in yayımladığı beyaz kitap ve daha önce ilan ettiği “güvenilmez şirketler” listesinin, ABD'nin açtığı ticaret sürtüşmesine ve Çin'in Huawei şirketine yönelik baskılara karşı bir "karşı darbe" olduğu belirtildi. Haberde Çin'in diyalog ve müzakereden yana olan tutumuna da övgü vardı.

İranlı uzman: ABD Çin'i bir “düşman kartı” olarak görüyor

İran Şahid Beheşti Üniversitesi bölgesel araştırma merkezinden Profesör Mohsen Şariatinia beyaz kitapla ilgili olarak CRI muhabirine yaptığı açıklamada, Çin ile ABD arasındaki ticari müzakerelerin sıkıntıya girmesinin, esas olarak ABD'nin ekonomik ve ticari sorunlarını siyasi malzeme yapmasından kaynaklandığına işaret etti.

Şariatinia, ABD'nin Dünya Ticaret Örgütü'nün müzakere kurallarına bağlı kalarak tek taraflı eylemlerini durdurması gerektiğini kaydetti.

Şariatinia, ABD'nin ticari müzakerelerde daha önce üç kez sözünden dönmesi gerçeğinin, beyaz kitabın en dikkat çekici kısımlarından biri olduğuna işaret etti.

Şariatinia şunları söyledi:

“Beyaz kitapta açıkça belirtildiği gibi, ABD, ticari müzakerelerin akamete uğramasından doğacak tüm sorumluluğu üstlenmeli. Çünkü Çin iki ülke arasındaki karmaşık sorunlara çözüm bulmaya çalışırken ABD pazarlık stratejisi uygulayarak aşırı istekler ve tehditlerde bulunmaktadır. Bu tutumda müzakereleri sıkıntıya sokuyor.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor