Kritik dönemde Avrupa Parlamentosu seçimlerine tarihi katılım

2019-05-27 14:59:05


Avrupa Parlamentosu için 4 gün süren seçim, 28 üye ülkede dün tamamlandı. Seçim sonuçları açıklandıkça seçime katılımın son 20 yılda en yüksek seviyeye ulaştığı görülüyor.


5 yılda bir düzenlenen Avrupa Parlamentosu seçimleri 23-26 Mayıs'ta 28 üye ülkede gerçekleştirildi. Seçilecek 751 sandalyenin sahibi önümüzdeki 5 yıl boyunca 9. Avrupa Parlamentosu'nu oluşturacak.


Avrupa Parlamentosu'ndan bir sözcü, seçime katılımın yüzde 51'i bulduğunu duyurdu. 2014 yılında yüzde 42'de kalan katılım oranı, 1979 yılından itibaren Avrupa Parlamentosu seçimlerinde yaşanan seçimlere düşük katılım eğilimine son verdi.


İngiltere'de yasal kısıtlama nedeniyle seçime katılım oranı açıklanmıyor. İngiltere'nin katılımı da dâhil edilirse, Avrupa Parlamentosu'nda seçime katılım oranı yüzde 49 ile yüzde 52 arasında bulunuyor.


Uzmanlara göre, Avrupa'nın geleceğinde belirsizlik endişesi, seçime ilgiyi artırdı. Ayrıca seçim, İngiltere'nin Avrupa'dan ayrılma kararı aldığı, 1979 yılından beri AB'ye en çok şüpheyle bakılan bir dönemde gerçekleştirildi.


Almanya, Fransa, Hollanda ve İtalya gibi ülkelerin sağ ve popülist partilerinin liderleri son dönemde Avrupa çapında tarihte görülmemiş bir “birleşme bloğu” ortaya koyuyor. Avrupa Parlamentosu seçimleri, AB'nin önümüzdeki 5 yılda siyaset ve ekonomi politikası için yolunu belirlendiği, “Avrupa'nın kaderini tayin edici” bir seçim olarak niteleniyor.


Avrupa Parlamentosu'nda 8 parti grubu bulunuyor. Merkez sağ partilerin üye olduğu Avrupa Halk Partisi (EPP) ve merkez sol partilerin üye olduğu Sosyal Demokratlar Grubu (SD) önde geliyor. İlk sonuçlara göre, iki parti Avrupa Parlamentosu'nda çoğunluğu sağlarken, 751 sandalyelin yarısından fazlasını ilk kez kazanamadı. Liberaller ve Yeşiller parlamentoda sandalye sayısını artırdı.

Fransa'da Ulusal Cephe büyük destek aldı

 

Fransa'nın 47 milyon seçmeni dün akşam Avrupa Parlamentosu'nda 74 parlamenteri seçti. İngiltere AB'den ayrılırsa, Fransa'nın parlamenter sayısı 5 artacak.


Açıklanan ilk sonuca göre, aşırı sağcı parti Ulusal Cephe yüzde 24 ile birinci olurken, iktidardaki Cumhuriyet İlerleme Partisi yüzde 22,5 oranıyla ikinci oldu. Solcu Yeşiller yüzde 12,5 ile üçüncü sırada yer aldı.


Almanya'da Yeşiller önde

İktidardaki Hıristiyan Demokratik Birliği (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti tarihte en düşük oyu aldı. Hıristiyan Demokratik Birliği ve Hıristiyan Sosyal Birliği'ne verilen oy oranı 2014 yılına göre yüzde 6,9 düşerek yüzde 28,4'e geriledi. Sosyal Demokrat Parti'nin kazandığı oy oranı yüzde 27,3'ten yüzde 15,6'ya kadar düştü. Yeşiller Partisi son seçimde oylarını yüzde 10 artarak yüzde 20,7'ye çıktı.


Almanya 96 sandalyeyle Avrupa Parlamentosu'nunda en fazla sandalyeye sahip ülke konumunda. Avrupa'da 400 milyon seçmenden 64 milyon 800 bininin yaşadığı Almanya, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde büyük önem taşıyor.


İspanyol Vox partisi ilk kez AP'ye girdi


İspanya'da oyların yüzde 85'i sayıldı. İktidardaki Sosyalist İşçi Partisi AP'de 20 sandalye kazandı. Seçim öncesinde dikkat çeken aşırı sağcı Vox partisi 3 sandalye kazanarak ilk kez AP'ye girdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor