ABD'li eyalet yöneticilerinden Trump'a eleştiri

2019-05-24 14:48:32 CRI

5. Çin ve ABD Eyalet Yöneticileri Forumu'na katılan bazı ABD'li eyalet yöneticileri, Başkan Donald Trump'ın ticaret politikalarını eleştirdi.  

ABD'nin ticaret politikalarının getirdiği belirsizliklerin milli ekonomiye zarar verdiğine dikkat çeken yöneticiler, ABD'deki eyaletlere Çin ile işbirliğini yoğunlaştırma çağrısında bulundu.

Kentucky Valisi Matt Bevin forum sırasında basına verdiği demeçte, ABD hükümetinin ticaret politikalarındaki belirsizliklerin yerel işadamlarının yatırımlarını büyük zora soktuğu gibi olası ticari fırsatları suya düşürdüğünü ve ticari maliyetleri de artırdığını savundu.

Washington Vali Yardımcısı Cyrus Habib, Washington'un ABD'nin Çin'e en çok ihracat yapan eyaletlerinden biri olduğuna dikkat çekerek, söz konusu belirsizliklerin burada faaliyet gösteren işletmelerin girişimlerini olumsuz etkilediğini vurguladı.

Son aylarda Batı medyasında Çin ve ABD'nin ekonomik olarak birbirlerinden uzaklaşabileceği iddia edildi.

ABD Kentucky Valisi Matt Bevin, Çin ve ABD'nin ekonomik olarak birbirlerinden uzaklaşmalarının mümkün olmadığına dikkat çekerek, bu iddianın gerçeklerle uyuşmadığını söyledi.

Bevin, “Amerikan vatandaşları Çin menşeli ürünleri almayı severler, Çinliler de ABD menşeli malları sıkça tercih ederler. Yani, birbirimize ihtiyaç duyuyoruz. Güçlü bir Çin ABD'ye, güçlü bir ABD de Çin'e yararlı olacaktır. ” diye konuştu.

Bevin'in görüşüne Washington Vali Yardımcısı Cyrus Habib'ten de destek geldi. Habib, Çin ile ABD arasındaki ticari ilişkilerin kopması düşüncesinin iki ülkenin halklarının ortak arzusuna aykırı olduğunu vurguladı.

Habib, daha fazla ABD'li eyaletin Çin ile ticari ilişkileri geliştirmenin önemini kavraması gerektiğine işaret ederek, bu konudaki deneyimlerini diğer eyaletlerin yöneticileriyle paylaşacağını kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor