Çin ve Rusya Yangtze-Volga bölgelerinde işbirliğini güçlendiriyor

2019-05-24 09:52:01 CRI

Çin ve Rusya, Yangtze ve Volga ırmaklarının bulunduğu bölgedeki yerel hükümetlerin imzaladığı anlaşma ile işbirliğini güçlendirme konusunda mutabakat sağladı.

Çin Devlet Konseyi Üyesi Wang Yong ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Volga Federal Bölgesi'ndeki özel temsilcisi İgor Komarov, dün Rusya'nın Cheboksary kentinde Yangtze-Volga İşbirliği Konseyi Toplantısı'nın üçüncü oturumuna eşbaşkanlık etti.

Wang Yong, toplantıda bu yılın Çin-Rusya diplomatik ilişkilerinin kuruluşunun 70'inci yıldönümü olduğuna işaret ederek, iki ülkenin Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in yerel yönetimlerin işbirliği konusundaki görüş birliklerini etkin şekilde hayata geçirmeleri gerektiğini söyledi.

Wang Yong, iki ülkenin önümüzdeki günlerde yerel hükümetler arasındaki işbirliği için bir yol haritası hazırlamaları, böylece ikili ilişkilerin geliştirilmesi için yeni dinamikleri oluşturmaları çağrısında bulundu.

Vladimir Putin'in Volga Federal Bölgesi'ndeki özel temsilcisi İgor Komarov, Yangtze-Volga mekanizmasının ikili ilişkilerde özgün bir işbirliği tarzı teşkil ettiğine dikkat çekti. Mekanizma kapsamında ekonomi, ticaret, kültür gibi alanlarda verimli sonuçların elde edildiğini söyleyen Komarov, bu sayede Çin-Rusya kapsamlı stratejik işbirliği ortaklığının geliştirilmesine dinamizm katıldığını kaydetti.

Komarov, yerel yönetimler arası işbirliğinin sağlamlaştırılması için Çin ile ortak çaba harcamaya hazır olduklarını belirtti.

Toplantıda Wang Yong ve Komarov huzurunda iki ülke arasında yerel yönetimlerin işbirliğini öngören çok sayıda belge imzalandı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor