BM Baş Ekonomisti: Çin-ABD ticari sürtüşmeleri bütün ülkeler için zararlı

2019-05-21 20:48:23 CRI

Birleşmiş Milletler (BM) Baş Ekonomisti Elliott Harris, Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari sürtüşmelerin küresel ticarete katılan bütün ülkelere zarar verdiğini belirtti.

Elliot Harris kısa süre önce basına verdiği demeçte, Çin ile ABD arasında şu ana kadar fikir birliğine varılmadığını ve bundan büyük esef duyduğunu kaydetti. Harris, ticari sürtüşmelerin sadece iki ülkeye değil, küresel ticaret sistemine katılan diğer birçok ülkeyi de etkilediğini ifade etti.

Hiçbir tarafın sürekli devam eden ekonomik ve ticari sürtüşmelerden kazanç elde edemeyeceğini artık herkesin anladığına vurgu yapan Harris, tam tersine, ticari sürtüşmelerin küresel ekonomideki aşağı yönlü riskleri arttırarak, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşılmasını daha da zorlaştıracağının altını çizdi.

Harris açıklamasında, Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası ve Ekonomik İşbirliği Örgütü gibi uluslararası kuruluşların küresel ekonominin bu yılki büyüme beklentisini düşürmesine de değindi. Harris, diğer uluslararası kuruluşlar gibi, BM'nin de küresel ekonomik büyümenin yavaşlayacağı görüşünde olduğunu dile getirdi.

“Ticaret savaşı”ndan kaçınılabileceğini vurgulayan Harris, çok taraflı ticaret sistemindeki uluslararası kuruluşların arabuluculuk fonksiyonuna sahip olduğunu kaydetti.

Harris, konuya ilişkin taraflara, benzer ekonomik ve ticari sürtüşmelerin tekrarlanmamasını güvence altına almak amacıyla söz konusu kuruluşları güçlendirerek, bu çerçevede tartışma yapma çağrısında bulundu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor