Boeing'den itiraf: 737 MAX simülatörü kusurlu

2019-05-19 20:16:42

Boeing şirketi, altı ay içinde toplam 346 kişinin hayatını kaybettiği iki kazaya karışan 737 MAX serisinin uçuş simülatöründe kusurlar bulunduğunu kabul etti.

Söz konusu gelişmenin, ABD merkezli şirketin itibarına yeni bir darbe anlamına geldiği belirtiliyor.

Boeing şirketi tarafından dün yapılan açıklamada, 737 MAX serisi için pilot eğitimlerinde kullanılan uçuş simülatörlerinde, bazı yazılım kusurları nedeniyle tüm uçuş koşullarının taklit edilemediği, bu durumun 10 Mart'ta düşen Etiyopya Havayolları'na ait uçağın kazasında da görüldüğü belirtildi.

Açıklamada, “Boeing 737 MAX serisinin simülatöründe düzeltmeler yapıldığı ve tüm koşulların taklit edilebilmesi için kullanıcılar için ek bilgiler hazırlandı.” ifadelerine yer verildi.

ABD'nin en büyük havayolları şirketi olan American Airlines pilotlarından ve Pilot Sendikası Sözcüsü Jason Goldberg, açıklanan bu kusurun, Boeing şirketine duyulan güveni daha da zayıflattığını belirtti. Goldberg, “Boeing, özel görüşmelerde farklı, kamuoyu önünde ise farklı şeyler anlatıyor.” dedi.

ABD Federal Havacılık İdaresi de şu an Boeing 737 MAX uçaklarının göreve tekrar dönmeleri için uçuş simülatöründe pilot eğitimlerinin tekrar başlatılmasına dair bir öneride bulunmadı. Uzmanlar, konunun büyük olasılıkla 23 Mayıs'ta düzenlenecek küresel denetçiler toplantısında tartışılacağını dile getiriyor. Toplantıda, pilot eğitimlerinin yanı sıra, Boeing 737 MAX'ın tekrar uçuşlarına devam edip etmemesi gerektiği sorunu da ele alınacak.

Etiyopya Havayolları'na ait 737 MAX 8 tipi yolcu uçağı, 10 Mart günü kalkıştan 6 dakika sonra düşmüş, kazada 157 kişi hayatını kaybetmişti. Endonezya merkezli Lion Air'e ait aynı tip yolcu uçağının 29 Ekim'de düşmesi sonucunda da yolcu ve mürettebat dâhil olmak üzere 189 kişi yaşamını yitirmişti.

Arka arkaya yaşanan kazalar sonrası Boeing 737 MAX'in uçuşları dünya genelinde yasaklandı. Birçok araştırmanın sonucunda, Boeing 737 MAX serisindeki Manevra Karakteristikleri Artırma Sistemi'nin (MCAS) hatalı olarak çalışmasının kazalara sebebiyet verme olasılığının yüksek olduğu belirtildi.

Boeing 737 MAX simülatöründe kusurların bulunmasının, son dönemde zor günler geçiren şirketin itibarına yeni bir darbe anlamına geldiği ifade ediliyor.   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor