Uluslararası toplum ticaret savaşının etkilerinden endişeli

2019-05-18 15:10:51

Uluslararası kamuoyu, Washington'un 200 milyar ABD Doları değerindeki Çin menşeli ürüne ek vergi uygulama kararının küresel ekonomiyi olumsuz etkilemesinden endişe duyuyor.

Utah Eyaleti Temsilciler Meclisi'nin eski başkanı Greg Hughes, Çin'in küresel endüstriyel zincirin önemli bir parçası olduğunu, Utah'ın gelişmesinin Çin'den ayrı düşünülemeyeceğini söyledi. Hughes, “Utah merkezli daha fazla şirketin ve eyalet halkının Çin ile iyi ilişkilerini, özellikle de ticari ilişkilerini sürdürmesini, ABD-Çin ilişkilerinin sürekli gelişmesini arzuluyorum.” diye konuştu.

ABD Soya Üreticileri Derneği Başkanı David Stephens da ülkedeki soya çiftçilerinin ABD-Çin ticaret sürtüşmesi nedeniyle öfkeli olduklarını ve büyük bir maddi zarara uğradıklarını ifade etti. İki tarafın, en kısa sürede karşılıklı yarara dayalı bir anlaşma imzalamasını temenni ettiğini dile getiren Stephens, ek vergilerin iptal edilmesini ve normal ticari ilişkilerin yeniden kurulmasını istediğini belirtti.

ABD Ulusal Perakende Federasyonu Başkanı Matthew Shay ise vergi artışını ABD ekonomisi için “büyük bir kumar” olarak değerlendirerek, bunun istihdama zarar vereceği gibi, tüketiciler için de masrafları artıracağını kaydetti.

Diğer yandan, Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire de yaptığı açıklamada, “ticaret savaşının sadece kaybedenler doğuracağı, hiçbir ülkenin bundan muaf olmayacağı” uyarısında bulundu. Le Maire, ABD ve Çin arasındaki ticari ihtilafların küresel ekonomi için büyük bir tehdit hâline geldiğine, bu durumun Avrupa kıtasındaki istihdamı etkileyeceğine dikkat çekti.

Almanya Sanayi Federasyonu Başkanı Joachim Lang ise yaptığı değerlendirmede, “ABD, kurallar temelindeki ve eşitliğe dayalı ticaret sistemini hiçe sayarak, ‘Önce Amerika' adlı tek taraflı bir politika uyguluyor ve diğer ülkelerin çıkarlarına zarar veriyor.” ifadesini kullandı.

Türkiye Asya-Pasifik Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Selçuk Çolakoğlu, ek vergi uygulaması gibi ticarette korumacı önlemlerin uluslararası ticareti olumsuz etkileyeceğini ifade etti. Çolakoğlu, Çin ile ABD arasındaki ticaret anlaşmazlığının, uluslararası ve bölgesel işbirliği için de risk oluşturduğunu vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor