BM, Husilerin limanlardan çekilmesinden memnun

2019-05-15 19:26:22

Birleşmiş Milletler (BM) başkanlığındaki Yeniden Düzenleme Koordinasyon Komitesi'nden (RCC) yapılan açıklamada, Husi militanlarının Yemen'in bazı liman kentlerinden çekilmesini olumlu karşıladıkları kaydedildi.

Açıklamaya göre, RCC Başkanı Michael Anker Lollesgaard, dün Hudeyde, Salif ve Ras-İssa limanlarını ziyaret etti. Lollesgaard, limanların devredilmesi ve limanlardaki askeri tesislerin yıkılması konularında Husilerin harcadığı çabayı olumlu karşıladıklarını ifade etti.

Ancak hâlihazırda limanlardaki askeri tesislerin yıkılmasıyla ilgili yapılacak işlerin çok olduğu dile getirilen açıklamada, “Bu adım, ilk aşamada askerlerin limanlardan çekilmesi planı için çok önem taşıyor.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada ayrıca, Yemen'deki ilgili tarafların geçen yılın sonunda Stockholm'de varılan ateşkes anlaşmasını uygulamak için müzakereleri sürdürmesi çağrısında da bulunuldu.

Öte yandan, BM Yemen Özel Temsilcisi Griffiths'in Sözcüsü Hanan Elbadawi, dün yaptığı açıklamada, Yemen hükümeti ve Husi militanların Hudeyde limanının kontrolü hakkında Ürdün'ün başkenti Amman'da yeni tur kapalı oturum başlattığını belirtti. Ancak oturumla ilgili detaylar bildirilmedi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor