AB'den ABD'ye İran uyarısı: Çatışmadan uzak durun

2019-05-14 19:42:07

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, ABD'nin azami derecede temkinli olmasını ve İran'la askeri çatışmadan uzak durmasını beklediklerini kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo dün Brüksel'i ziyaret etti. Federica Mogherini, düzenlenen basın toplantısında, AB'ye üye ülkeler adına Mike Pompeo'ya net bir öneride bulunduğunu ve “Çok kritik ve hassas bir dönemdeyiz. Şu an en sorumlu tutum, azami temkinli olmak ve askeri yollardan kaçınmaktır” ifadelerini kullandı.

Federica Mogherini aynı gün Fransa, Almanya ve İngiltere dışişleri bakanlarıyla görüştü. Mogherini, Avrupa ile İran arasında ticaretin gerçekleştirilmesi için “ticari bağlantı destek aracı” mekanizmasının toplantıda ele alındığını ifade etti.

Ticari bağlantı destek aracı, Fransa, Almanya ve İngiltere'nin İran'la ticaret hesaplama mekanizması olarak, ABD'nin liderliğindeki küresel finansal sistemin dışında bir ödeme mekanizması sunuyor.

Öte yandan, New York Times'ta yer alan habere göre, ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan, önceki gün İran'a yönelik askeri operasyon planını Beyaz Saray'a sundu. İran'ın ABD'ye saldırması veya nükleer silah geliştirmeyi hızlandırması durumunda, ABD 120 bin askeri Ortadoğu bölgesine gönderebilir.

Alınan bilgiye göre, ABD Ulusal Güvelik Danışmanı John Bolton'un liderliğindeki “İran şahinleri” Pentagon'un İran'a yönelik askeri operasyon planını hazırlamasını istedi. Söz konusu planın kara harekatını içermediği belirtiliyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor