ABD'li uzmanlardan “Medeniyetler Çatışması” açıklamasına tepki

2019-05-11 20:05:56 CRI

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Skinner'in, ABD-Çin ilişkilerini değerlendirirken Medeniyetler Çatışması tezine atıfta bulunması ABD'li uzmanlarca eleştirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi Planlama Dairesi Başkanı Kiron Skinner, geçtiğimiz günlerde Washington'da yaptığı konuşmada, Medeniyetler Çatışması tezi temelinde Çin'e karşı özel bir strateji hazırladıklarını belirtti. Skinner, Çin'deki siyasi sistemin “Batı medeniyetlerinin bir çocuğu” olmadığını, bu yüzden Çin'in ABD için özgün bir meydan okuma oluşturduğunu savundu.

Brookings Enstitüsü'nün dış politika uzmanlarından Michael O. Halon, yaptığı açıklamada Skinner'in açıklamasını eleştirdi. Halon, Çin-ABD ilişkilerinin Medeniyetler Çatışması çerçevesinde tanımlanması durumunda, bunun Washington'un dış politikasında “son derece kibirli ve hasmane” bir tavır görüleceği anlamına geldiğini söyledi.

Söz konusu tezin benimsenmesinin, iki ülke arasındaki anlaşmazlıkların abartılması olacağını da belirten Halon, Washington'un Çin'in kaydettiği ekonomik başarıları kabul etmesi gerektiğini vurguladı.

Brookings Enstitüsü'nden bir diğer araştırmacı Darrel West de yeni bir soğuk savaşın ortaya çıkmasının engellenmesi için Çin ve ABD'nin diyaloğa devam etmeleri gerektiğini ifade etti.

ABD'nin tanınmış sinologu ve Carnegie Uluslararası Barış Vakfı Başkan Yardımcısı Douglas Paal ise ABD'nin Çin'le işbirliğini güçlendirmesi ve ilgili şahısların ikili ilişkilerin gelişmesi için yapıcı öneriler ortaya koymaları gerektiğini kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor