Trump'ın ek tarife mesajına tepkiler büyüyor

2019-05-09 10:57:16

ABD Başkanı Trump, Çin mallarına uygulanan tarifeleri artırma mesajı verdi. Ancak bu çıkış, ABD'de sektör temsilcileri ve aydınlardan tepki çekti. Pek çok dernek ve aydın, ek vergilerin bedelini Amerikalı tüketicilerin ödeyeceğini savunuyor.

150 sektör derneğini temsil eden “Tarifeler Can Evinden Vurur” (Tariffs Hurt the Heartland) adlı platform tarafından yapılan açıklamada, ek gümrük vergilerinin faturasını ABD'li tüketicilerin ödeyeceği, Çin'den ihraç edilen ürünlere uygulanan vergileri artırmanın sorunun çözümüne yararlı olmayacağı belirtildi.

Açıklamada, geçen 10 ayda Çin'le ticari sürtüşmelerin bedelini Çin'in değil, ABD'de sıradan vatandaşların ödediği ifade edilerek, tekrar ek vergi uygulamalarına gidilmesinin sadece ABD'li çiftçileri, işletmeleri ve tüketicileri cezalandıracağı kaydedildi.

Yeni vergilerin hayata geçirilmesi halinde ABD'de 1 milyona yakın istihdamın yok olacağına ve bunun finans piyasasında dalgalanmaya yol açacağına dikkat çekilerek, Kongre'nin harekete geçmesi çağrısında bulunuldu.

ABD'de çok sayıda aydın ve basın kuruluşu, ek vergilerin faturasını sıradan halkın ödeyeceği konusunda kamuoyunu uyarıyor.

The Atlantic adlı aylık derginin yazarı James Fallows, gelirin büyük kısmının gıda ve temel tüketim mallarına ayrışmış olmasından dolayı, düşük gelirli kesimin ek vergi uygulamasından büyük zarar göreceği belirtiliyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor