Xinhua: İstanbul'da seçim yenilenecek, siyasi gerginlik tırmanabilir

2019-05-07 11:24:09

YSK'nın İstanbul seçimleriyle ilgili yenileme kararıyla ilgili olarak Çin resmi haber ajansı Xinhua'da uzun bir değerlendirmeye yer verildi.   

Türkiye Yüksek Seçim Kurulu dün muhalif partinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini usulsüzlük ile kazandığını açıklayarak seçimin yenilenmesine karar verdi. Bu kararla siyasi gerginliğinin tırmanmasından endişe ediliyor.

Seçimin iptal kararı YSK'da 5 saat süren bir tartışmanın ardından 7'ye karşı 4 oyla alındı. Seçimlerin 23 Haziran'da yapılacağı belirtildi.

Ana muhalefet rolünü üstlenen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 31 Mart'ta düzenlenen yerel seçimde 25 yıl sonra başkent Ankara ve ekonomik merkez İstanbul'un yönetimini kazandı.

YSK'nın kararına göre, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Ekrem İmamoğlu mazbatasını iade edecek.

İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve müttefiki Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) 31 Mart seçiminde “usulsüzlük” yaşandığını iddia ederek seçimin iptal edilmesi çağrısında bulunmuştu.

YSK tarafından açıklanan resmi seçim sonucunda, AKP ile CHP arasında yaklaşık 14 bin oy farkı bulunduğu tespit edildi.

Türk Lirası değeri kaybetmeye devam ediyor

Ülke ekonomisinin üçte birine karşılık gelen İstanbul, finans piyasasında öncü rol oynuyor. Türk lirasının 2018 yılında yüzde 30 ve bu yıl yüzde 10 daha değer kaybettiği bir durumda, Türkiye para krizinden kurtulmaya çalışıyor.

Türk lirasının değeri Pazartesi günü ABD doları karşısında yüzde 2,5 oranında gerileyerek geçen 7 aydaki en düşük noktaya geldi.

CHP MYK olağanüstü toplandı

YSK kararının ardından CHP MYK olağanüstü toplandı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu daha evvel yaptığı açıklamada, İstanbul'da seçimin Türkiye'nin demokrasisi için bir sınav haline geldiğini ifade etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Twitter hesabında, “Bu karar ne demokratik ne de yasaldır” yazarak, seçimin yenilenmesinin “AKP'ye karşı seçim kazanmanın yasadışı” olduğunu gösterdiğini kaydetti.

 Seçimde FETÖ etkisi

YSK İstanbul bünyesinde oyların tekrar sayılmasını ve çeşitli ilçelerin seçim yetkililerinin kendi sandık memurlarını incelemelerini istemişti.

AA'nın haberine göre, savcılar ayrıca usulsüzlük iddiasıyla soruşturma açtı ve 43 memuru 2016 yılında darbe girişiminde bulunan FETO grubuyla bağlantılı olmakla suçladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen Cumartesi usulsüzlük ve diğer tartışmaların giderilmesi için İstanbul'da seçimin yeniden yapılanmasını destekleme sinyali verdi. Erdoğan, oyların yeniden sayılmasının YSK'nın “kendi ismini temizlemesi”ne yardımcı olacağını ifade etti.

Ekrem İmamoğlu yeni seçime “adaletsiz” dedi

31 Mart'ta sandıktan belediye başkanı olarak çıkan Ekrem İmamoğlu, belediye seçiminin iptalinin ardından demokratik ilkeler çerçevesinde “çeşitli adaletsizliklere” karşı çıkma zamanının geldiğini söyledi.

Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü ilçesinde düzenlenen bir mitingde, “işçiler, memurlar ve işadamlarının haksızlığa karşı çıkmaları çağrısında bulundum” şeklinde konuştu.

Dinleyiciler İmamoğlu'nun konuşmasını keserek YSK yetkililerinin istifasını istedi.

AKP'nin İstanbul adayı Binali Yıldırım, halkı yeniden sandığa gitmeye davet etti ve Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğuna işaret ederek “Patron YSK” dedi.

İstanbul'da bazı vatandaşlar YSK kararına tepkilerini göstermek için ıslıklı protesto gerçekleştirdi. Kadıköy ve Beşiktaş ilçelerinde halk sokağa çıktı. 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor