Macron: Rusya'nın AB Konseyi'nde kalmasını umuyoruz

2019-05-07 10:52:25

(Xinhua)

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, fikir ayrılıklarına rağmen, Rusya'nın Avrupa Konseyi'nde kalmaya devam etmesini umduklarını belirtti.


Emmanuel Macron, ülkesini ziyaret eden Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjoern Jagland ile dün Paris'te dün bir araya geldi.


Emmanuel Macron, Thorbjoern Jagland ile katıldığı ortak basın toplantısında, “Rusya'nın Avrupa Konseyi'nde kalmasını umut ediyorum, Avrupa Konseyi Rusya'ya ihtiyaç duyarken, Rusya da aynı şekilde Avrupa Konseyi'ne ihtiyaç duyuyor, bu Rusya'nın üyelik yetkisine saygı duyulması gerektiği ve aynı zamanda Rusya'nın da Avrupa Konseyi'nin yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiği anlamına geliyor” dedi.

Rusya 1996 yılında Avrupa Konseyi'ne katıldı. Nisan 2014'de düzenlenen AB Komisyonu meclis toplantısında onaylanan kararda, Kırım sorunundan dolayı, Rusya'nın oy yetkisi kaldırıldı.

Rusya Avrupa Konseyi'ndeki tüm yasal haklarına yeniden kavuşma isteğini defalarca açıklamıştı. Rusya Eylül 2017'de Avrupa Konseyi'ne üyelik aidatı ödemeyi durdurdu. Avrupa Konseyi'nden yapılan açıklamada, Rusya'nın üyelik aidatını ödemeye devam etmemesi durumunda, konseyden çıkarılacağı belirtildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor