Putin ve Trump telefonda görüştü

2019-05-04 14:57:14 CRI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Donald Trump, ikili ve uluslararası meseleleri görüşmek üzere dün bir telefon görüşmesi yaptı.

Kremlin Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Putin'in Trump ile uzun bir telefon görüşmesi yaptığı bildirildi. Açıklamaya göre, iki lider, ikili ilişkilerin mevcut durumu ve geleceği hakkında istişarelerde bulundu ve ağırlıklı olarak ekonomik işbirliğini ele aldı.

Açıklamada, Putin'in Trump'a Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) lideri Kim Jong-un'la 25 Nisan'da, Vladivostok'ta yaptığı görüşmede sağlanan önemli neticeler hakkında bilgi verdiği ve Kuzey Kore'nin görevlerini ve sorumluluklarını ciddi bir şekilde yerine getirdiğini aktardığı, buna karşılıklı olarak da bu ülkeye yaptırım baskısının hafifletilmesi gerektiğinin altını çizdiği kaydedildi.

Açıklamada, iki tarafın şimdiki önemli görevin Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasını ve yarımadadaki durumun uzun vadeli şekilde normalleşmesini sağlamak olduğu üzerinde anlaştıkları belirtildi.

İki tarafın Ukrayna'daki durumla ilgili istişarelerde bulunduğuna işaret edilen açıklamaya göre, Putin, Minsk Anlaşması'nın Ukrayna'daki iç çelişkileri çözmek için büyük önem taşıdığını ve Ukrayna'nın yeni liderinin anlaşmayı uygulamak için pratik önlemler alması gerektiğini vurguladı.

Putin, Venezuela'daki durumla ilgili olarak ise, yalnızca Venezuela halkının ülkelerinin geleceğini belirleme hakkına sahip olduğunu yineledi.

Açıklamada iki liderin, telefon görüşmesinden duydukları memnuniyeti dile getirerek, diyaloğun pragmatik ve yapıcı gerçekleştiği görüşünde oldukları ifade edildi.

Öte yandan, Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders görüşmeye ilişkin açıklamasında, Trump'ın Putin ile bir saatten fazla konuştuğunu söyledi. Sözcü, iki tarafın, Venezuela'daki durum, silah kontrolü, Kore yarımadasındaki nükleer sorun gibi konuları ele aldığını dile getirdi.

Trump, kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda da, Putin ile görüşmesinin "oldukça uzun ve iyi geçtiğini" söyledi.

Trump, "Ticaret, Venezuela, Ukrayna, Kuzey Kore, Nükleer Silah Kontrolü ve hatta 'Rus komedisini' de tartıştık. Oldukça verimli bir görüşme." değerlendirmesinde bulundu


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor