ASEAN ile Çin, Japonya ve Güney Kore para politikalarını görüştü

2019-05-03 15:19:40 CRI

22. ASEAN-Çin, Japonya ve Güney Kore Maliye Bakanları ile Merkez Bankası Başkaları Toplantısı dün Fiji'nin Nadi kentinde düzenlendi.

Küresel ve bölgesel makro ekonomik durum, 10+3 bölgesel mali işbirliği vizyonları ve mekanizma reformları gibi konulara odaklanılan toplantıda, bölgesel ve küresel ekonomik gelişmeyi hızlandırmak amacıyla ortak bir açıklama yayınlandı.

Toplantıda, küresel ekonomik ortamın gün geçtikçe ciddileşmesine rağmen, 10+3'ün kapsadığı bölgelerin halen küresel ekonomik büyümenin motoru konumunda bulunduğuna, ancak ticaret anlaşmazlığı, dış talepteki durgunluk ve küresel finans ortamının daralması gibi risklerle karşı karşıya kalındığına vurgu yapıldı.

Söz konusu toplantı kapsamında, çok taraflı ticaret sisteminin korunması ve açık bölgecilik ilkesinde ısrar edilmesi, korumacılığın her türüne karşı çıkılması, bölgedeki ticaret ve yatırım seviyesinin yükseltilmesi, yurtiçi sermaye piyasasının derinleştirilmesi ve ekonomik yeniden yapılanma ile iyileştirmenin hızlandırılması çağrısı yinelendi.

10+3 finansal işbirliği mekanizmasının bölgesel ekonomik ve finansal istikrarın korunması alanında kaydettiği önemli gelişmelerin olumlu şekilde değerlendirildiği toplantıda, 10+3 Finansal İşbirliği Stratejik Yönü adlı belge de onaylandı.

Toplantıda ayrıca, stratejik işbirliği yönünün ekonomik ve finansal istikrarın sağlanmasından bölgesel ekonomik büyümenin hızlandırılmasına ve entegrasyona dönüştürülmesi konusunda anlaşmaya varıldı.

10+3 tarafları, kendi somut koşullarına göre temkinli parasal, mali ve makro politika araçları kullanarak, sürdürülebilir, dengeli ve kapsayıcı makro ekonomik politikaların istikrarlı bir şekilde hayata geçirilmesini güvence altına alma taahhüdünde bulundu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor