Rusya'dan ABD'ye Suriye'de yakalanan teröristleri serbest bırakmama çağrısı

2019-04-30 09:59:03 CRI

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, dün Suriye'de ABD ve onun desteklediği Suriyeli Kürtler tarafından yakalanan teröristlerin serbest bırakılmasının ağır bir suç olduğunu vurguladı.

Lavrov, ABD yönetimi ve Suriyeli Kürtlerin Suriye'nin doğusunda çok sayıda yabancı teröristi gözaltına aldığını belirtti. Hâlihazırda söz konusu teröristleri kabul etme konusunda taraflar arasında anlaşmazlığın mevcut olduğunu ve ABD'nin teröristleri serbest bırakma tehdidinde bulunduğunu kaydeden Lavrov, Rusya'ya göre teröristlerin salıverilmesinin çok ağır bir suç teşkil ettiğini söyledi.

ABD öncülüğündeki koalisyon ve Suriye Demokratik Güçleri (SDG) IŞİD ile mücadele sürecinde onlarca ülkeden gelen yüzlerce yabancı teröristi gözaltına aldı.

SDG, kısa süre önce yaptığı açıklamada, ABD kuvvetleri Suriye'den ayrıldıktan sonra yakaladıkları teröristleri serbest bırakabileceklerini bildirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, 16 Şubat'ta Twitter hesabından paylaştığı mesajda, ABD'nin İngiltere, Fransa ve Almanya gibi Avrupa ülkelerini Suriye'de tutuklu teröristleri kabul etmeye çağırdığını, aksi takdirde 800'den fazla teröristin serbest bırakılacağını dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor