TÜSİAD Başkanı: Kuşak ve Yol Çin-Türkiye işbirliğini hızlandırıyor

2019-04-27 15:50:53

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, Kuşak ve Yol inisiyatifinin Türkiye ile Çin arasında ekonomik ve ticari işbirliğinde hızlandırıcı rol oynadığını belirtti.


Simone Kaslowski Beijing'de devam eden 2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'nu önemli bir diyalog platformu olarak niteledi ve yeni ticari işbirliği fırsatları aramak için TÜSİAD heyetinin zirveye katıldığını söyledi.


Simone Kaslowski Kuşak ve Yol çerçevesinde Türkiye-Çin işbirliğinin ufkuna ümitle bakıyor.


Çin'in Türkiye'nin 3. büyük ticaret ortağı olduğuna dikkat çeken Simone Kaslowski, Türkiye'de yatırım yapan Çinli şirket sayısının arttığını ve Çin'den gelen yatırımın Türkiye ekonomisinde çok önemli rol oynadığını kaydetti.


Simone, iki tarafın altyapı tesisleri, lojistik, sürdürülebilir enerji, enformasyon teknolojisi, yiyecek, içecek ve turizm alanlarında işbirliğini güçlendirmesini beklediğini ifade etti.


Simone Kaslowski, Kuşak ve Yol inisiyatifinin Türkiye'nin uzun vadeli hedeflerine yakın olduğunu ve Türkiye'nin Asya'yı Avrupa'ya bağlayan coğrafi avantajından yararlanarak Orta Koridor ile Kuşak ve Yol arasında eşgüdüm sağlaması, Çin dahil ipek yolu güzergahında yer alan ülkelerle daha etkili ekonomi işbirliği yapması gerektiğini söyledi.


Çin'in Ankara Büyükelçiliği tarafından açıklanan verilere göre, Kuşak ve Yol inisiyatifinin ileri sürülmesinden sonraki 5 yılda, iki ülkenin ticaret hacmi 100 milyar ABD dolarını aştı.


Türkiye'de fiilen değerlendirilen Çin yatırımı yüzde 120 oranında arttı. 1000'den fazla Çin sermayeli şirket Türkiye'de şube açarak büyük istihdam sağladı. 2018 yılında Türkiye'ye giden Çinli turist sayısı yüzde 60 artarak 400 bini buldu.


Simone Kaslowski birçok kez Çin'i ziyaret ederek Çin ekonomisinde meydana gelen değişikliği gözleme fırsatı buldu.


Simone, hızla büyüyen Çin ekonomisinin büyük hareketlilik gücüne sahip olduğunu savunuyor. Bunun yanı sıra yapay zekâ, bulut bilişim, mobil ödeme, büyük veri analizi gibi alanlarda kaydedilen başarıların kendisinde derin izlenim bıraktığını söylüyor. Simone, Çin'in kapsamlı bir reform sürecinde olduğunu belirterek, Çin'in gelişmesini ve dünya ekonomisindeki etkisini Türkiye'nin yakından izlediğini dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor