“Kim-Putin görüşmesinde memnuniyet verici mutabakata varıldı”

2019-04-26 12:12:37 CRI

Kuzey Kore, Kim-Putin görüşmesinde memnuniyet verici mutabakata varıldığını açıkladı.

Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Vladivostok kentinde düzenlenen görüşmede “memnuniyet verici bir mutabakata varıldığını” bildirdi.

Haberde, Kim ile Putin'in görüşmede, ülkelerindeki durum hakkında bilgi vererek, anlayış, güven, dosluk ve işbirliğinin pekiştirilmesi konusunda anlaşmaya vardığı ifade edildi. Kim ile Putin görüşmede ayrıca, Kore Yarımadası ve uluslararası konularda da görüş alışverişinde bulundu.

Haberde daha sonra yapılan heyetlerarası görüşmelerde ise, iki liderin yarımadadaki barış ve güvenliğin korunması için stratejik iletişim ve taktik işbirliğini ele aldığı bilgisine yer verildi. İki lider heyetlerarası görüşmelerde, bölgesel barış ve güvenlik alanında stratejik işbirliğinin güçlendirilmesi konusunda anlaşmaya vardı.

Taraflar ayrıca, iki ülke hükümetleri arasındaki ticari, ekonomik ve bilimsel işbirliği komisyonlarının çalışmalarının daha canlı bir hale getirilmesinin yanı sıra, ikili ekonomi ve ticari ilişkilerin üst düzeye taşınması için çaba harcanması konusunda mutabakata vardı.

Kim Jong-un görüşmede, görüşmenin, ikili dostluk ilişkilerinin pekiştirilmesi ve geliştirilmesi için büyük önem taşıdığını ve Kuzey Kore'nin ikili ilişkileri üst düzeye taşımak için çalışacağını kaydetti.

Kim, Kuzey Kore-ABD ilişkileri ile Kore Yarımadası'ndaki ilişkilere ilişkin değerlendirmede bulundu.

Vietnam'ın Hanoi kentinde yapılan 2. Kuzey Kore-ABD Liderleri Zirvesi'nde ABD'nin takındığı tek taraflı ve samimi olmayan tavırdan dolayı Kore Yarımadası'ndaki durumun çıkmaza girdiğini aktaran Kim, yarımadada “yeniden başlangıç noktasına dönülmesi tehlikesi” ile karşı karşıya kalındığını dile getirdi.

Kim ayrıca, Kore Yarımadası'ndaki barış ve güvenliğin tamamen ABD'nin bundan sonraki tavrıyla bağlantılı olduğunu ve “Kuzey Kore'nin bütün olasılıklara karşı hazırlıklı olacağını” vurguladı.

Kuzey Kore lideri, Putin'in daveti üzerine önceki gün Vladivostok'a vararak, Rusya'ya resmi ziyarette bulunmuştu. Söz konusu ziyaret, Kim'in 2011'de göreve gelmesinin ardından Rusya Devlet Başkanı ile yaptığı ilk görüşme niteliği taşıyor.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor