Sri Lanka'da 8 intihar eylemcisinin kimliği tespit edildi

2019-04-24 21:10:58

Sri Lanka Savunma Bakanı Ruwan Wijewardene, 21 Nisan'da Kolombo'da meydana gelen zincirleme bombalı saldırılara en az 9 intihar eylemcisinin katıldığını, bunlardan 8'nin kimliğinin tespit edildiğini açıkladı.

Ruwan Wijewardene, araştırma ekiplerinin olay yerinde kalan biyolojik örnekler, saldırının gerçekleştiği kilise ve oteldeki kamera kayıtları gibi veriler üzerinde yaptıkları araştırmalar sonucu olaya aralarında kadınlar dahil toplam 9 intihar eylemcisinin katıldığını tespit ettiklerini belirtti.

Wijewardene, "Saldırganların büyük bölümünün iyi eğitimli olduğunu, orta veya orta-üst sınıf ailelerden geldiğini, maddi sıkıntı çekmediklerini" kaydetti. Ruwan Wijewardene, intihar saldırganlarından birinin lisans eğitimini İngiltere'de aldığına, Sri Lanka'ya yerleşmeden önce yüksek lisans için de Avustralya'ya gittiğine inandıklarını açıkladı.

IŞİD daha önce eylemi üstlendiğini açıklamıştı, ancak Ruwan Wijewardene örgütün saldırıyı organize ettiğine dair bir kanıt bulunmadığını söyledi.

Ruwan Wijewardene soruşturmanın sürdüğünü, eylem hazırlığında olduğu sanılan diğer teröristlerin arandığını kaydetti.

Sri Lanka'nın başkenti Kolombo'da 21 Nisan'da çok sayıda kilise ve oteli hedef alan 8 zincirleme bombalı saldırı meydana geldi. Ülkede Hristiyanlar için kutsal Paskalya ayini sırasında Kochchikade'deki St. Anthony's, Katana'daki St. Sebastian ve Batticaloa'daki Meryem Ana kiliseleri ile başkent Kolombo'daki beş yıldızlı Shangri-La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otellerine bombalı saldırılar düzenlenmişti.

Sri Lanka polis makamları tarafından bu sabah erken saatlerde yapılan açıklamada, olayda ölenlerin sayısının 359'a yükseldiği bildirildi.

Çin'in Sri Lanka Büyükelçisi Cheng Xueyuan bu sabah düzenlenen basın toplantısında, saldırılarda 1 Çin vatandaşının hayatını kaybettiğini, 5 Çin vatandaşıyla irtibatın kesildiğini, bunlardan 4'nün öldüğünden şüphelenildiğini söyledi.

Terör saldırılarında 2 Türk vatandaşı da hayatını kaybetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor