Filistin “Yüzyılın Anlaşması”na karşı çıktığını yineledi

2019-04-24 11:17:33 CRI

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, ABD'nin Filistin ile İsrail arasındaki çatışmalara yönelik hazırladığı “Yüzyılın Anlaşması”nı reddettiklerini yineledi.


Iştiyye, dün Batı Şeria'daki Ramallah kentinde ABD'li Senatör Ron Wyden'le bir araya geldi. Iştiyye görüşmede, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kabul etmesinin, İsrail Büyükelçiliği'ni Tel Aviv'den Kudüs'e taşımasının ve Filistin'e yardımları kesmesinin kabul edilemeyeceğini belirtti.


Filistin-ABD ilişkileri ile Filistin-İsrail barış sürecinin birbirinden ayrı tutulmasının önemine değinen Iştiyye, barış sürecinde hâlihazırda birçok zorluk yaşandığını, bu nedenle ABD'nin baskı önlemleriyle durumu daha da zorlaştırmaması gerektiğini ifade etti.


ABD Başkanı Trump'ın üst düzey danışmanı Jared Kushner, Trump'ın talimatıyla Filistin-İsrail barış sorununa ilişkin “Yüzyılın Anlaşması” planını hazırlıyor. ABD Başkanı'nın Uluslararası Müzakereler Özel Temsilcisi Jason Greenblatt kısa süre önce yaptığı açıklamada, söz konusu planın “1967'de belirlenen sınıra göre iki devlet kurulması”na ilişkin maddeleri içermeyeceğini ima etmişti.


Filistin, Kudüs, Filistinli mülteciler ve Yahudi yerleşim yerleri gibi sorunların görüşmeye dahil edilmemesinden dolayı planı kabul etmeyeceklerini defalarca açıklamıştı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor