AK Parti: Kuşak ve Yol çerçevesinde Çin'le işbirliğini güçlendirmeye hazırız

2019-04-23 20:16:09

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkan Yardımcısı, Dış İlişkiler Başkanı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, Kuşak ve Yol inisiyatifi çerçevesinde Çin'le işbirliğini derinleştirmeye hazır olduklarını ifade etti.

Yılmaz, Beijing'de düzenlenecek 2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu vesilesiyle Çin Uluslararası Radyosu'na yazılı açıklamada bulundu. Röportajı soru-yanıt şeklinde aktarıyoruz.

CRI: Çin ve Türkiye'nin Kuşak ve Yol çerçevesindeki işbirliğinin mevcut durumunu değerlendirebilir misiniz?

Cevdet Yılmaz: 2000'li yıllardan itibaren, Türkiye - Çin arasındaki ilişkilerde olumlu gelişmeler yaşanmaktadır. İkili ilişkilerimizde ekonomi, altyapı ve yatırımın ağırlık kazandığı bu dönemin önemli gelişmelerinden biri 2010 yılında Türkiye ile Çin arasında imzalanan stratejik iş birliği anlaşmasıdır.  Bu anlaşma ile iki ülke arası ticaret hacminin 2020 yılına kadar 50 milyar dolara ulaşması hedeflenmektedir. Çin Halk Cumhuriyeti'nin birçok ülkeyle ticaretinde olduğu gibi Türkiye ile de ticaret hacminde ülkemiz aleyhine bir ticaret açığı vardır.

Jeopolitik konumu sebebiyle Türkiye Kuşak ve Yol girişimi içerisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Kuşak ve Yol İnisiyatifi 2013 yılında Çin Devlet Başkanı Sayın Xi Jinping tarafından ilan edildiği günden itibaren Türkiye bu inisiyatif içerisinde stratejik önemi olan bir ülke konumundadır. Karayolu ve demiryolu projeleri ile kıtalar arası ulaşım, enerji, lojistik, petrol ve doğal gaz hatları, iletişim ve altyapı ağları oluşturmayı hedefleyen bu ortaklık projesi Çin Halk Cumhuriyeti'nin öncelikli dış politika konularından biridir.

Kuşak ve Yol İnisiyatifinde altı ekonomik koridora ayrılan kara yolları arasında Türkiye, orta koridorun kara yolunda yer alıyor. Türkiye Kuşak ve Yol ile bağlantılı projeler ile önemli atılımlar yapmıştır. Çin ve Avrupa kıtası arasında önemli bir durak olan ülkemizde altyapı ve ulaşım alanında yapılan birçok çalışma bu inisiyatife verdiğimiz desteği göstermektedir.

Türkiye orta koridor üzerinde yaptığı projeler ile Kazakistan, Hazar Denizi, Azerbaycan ve Gürcistan arasında oluşturulan bir bağlantıya katkı sağlamaktadır. Bakü-Kars-Tiflis demir yolu ile Türkiye bu inisiyatife dâhil olmuştur. Türkiye iki önemli hattın bulunduğu bir konuma sahiptir. Gürcistan'dan başlayarak, Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaşan hat ve Türkiye'den, Kars-Bakü hattı ile Kazakistan-Türkmenistan ve Çin'e ulaşan hat. Kuşak ve Yol inisiyatifinin orta koridor kara yolu hattına “Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul-Ankara hızlı tren hattı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kuzey Ege Limanı, Gebze Orhangazi-İzmir Otoyolu, 1915 Çanakkale Köprüsü” gibi önemli projeler sağlamaktadır.

Türkiye'nin 2023 kalkınma ve büyüme hedefi yolunda, Kuşak ve Yol İnisiyatifi Türkiye'ye olumlu katkıları olan bir inisiyatiftir. İki ülke arasındaki dış ticaret açığının kapatılmasına yönelik karşılıklı tedbirler alınmaktadır.

Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olarak, Deniz İpek Yolu'nda daha aktif yer alabilme potansiyeline sahiptir. Daha önce Yunanistan'ın Pire Limanı'nın Çin'in Kuşak ve Yol İnisiyatifine dâhil olması ile Pire Limanın hacminde büyük artış gözlenmiş ve ilk defa bir Avrupa ve G7 ülkesi olan İtalya da limanlarını Çin Halk Cumhuriyeti ile ortak projelere açma kararına varmıştır. Türkiye'nin de bu konuda uluslararası ticarete açılacak birçok potansiyel deniz yolu bulundurduğunu unutmamak gerekir.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor