ABD, Kuzey Kore'yle müzakereleri sürdürecek

2019-04-20 14:30:24

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) ile Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması konusundaki müzakereleri sürdürmeye çalışacaklarını açıkladı.

Mike Pompeo, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono ve Japonya Savunma Bakanı Takeshi Iwaya dün Washington'da ABD ve Japonya Güvenlik Danışma Komitesi'nin toplantısına katıldı.

Toplantının ardından basının karşısına geçen Pompeo, Kuzey Kore'ye tüm kitle imha silahları ve balistik füzeleri geliştirmeyi durdurup nükleer tesislerini terk etmesi hususunda baskı yapmaya ve yaptırımları uygulamaya devam edeceklerini belirtti. Mike Pompeo, Kuzey Kore'nin nükleerden arındırılması için ABD Dışişleri Bakanlığı heyetinin Kuzey Kore ile sürdürülen müzakerelere öncülük etmeyi sürdüreceğini, bu hedefin değişmediğini vurguladı.

Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono ise Kuzey Kore doğrulanabilir ve geri döndürülemez şekilde nükleerden arındırılana kadar Japonya ve ABD'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) ilgili kararlarını uygulamaya devam edeceğini kaydetti. Taro Kono, Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'la şartlar elverdiği takdirde görüşebileceğine ve Kuzey Kore'deki Japon rehineler gibi konuların ele alınabileceğine dikkat çekti.

Taro Kono ayrıca söz konusu rehine krizi ve nükleer sorununun uygun şekilde çözülmesi durumunda Kuzey Kore ile ilişkilerini normalleştirmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor