ABD Küba yönetimi üzerindeki baskıyı artırıyor

2019-04-18 10:15:32

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Küba'daki Amerikalıların elinden alınan mal varlıklarını işleten yabancı firmaların veya şahısların dava edilmesinin önündeki yasağın 2 Mayıs'tan itibaren kaldırılacağını bildirdi.

Pompeo dün ABD yönetiminin Küba üzerindeki baskıyı artırmak üzere attığı son adımı basın toplantısıyla açıkladı.

Küba'nın Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya destek vermesi gibi kararlarının ABD'nin güvenliğini doğrudan tehdit ettiğini söyleyen Pompeo, bu kararla Küba üzerindeki ekonomik baskıyı artırmayı amaçladıklarını kaydetti.

Bakan Pompeo, ABD'lilerin Küba yönetimince el koyulan mal varlıklarını geri almak için 2 Mayıs'tan itibaren Helms-Burton Yasası'nın 3. Maddesi uyarınca dava açabileceğini söyledi.

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez, dün sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, ABD'nin kararını hem uluslararası hukuka hem de Küba ve ilgili üçüncü ülkenin egemenliğine yönelik bir saldırı olarak niteledi. Rodriguez, ABD'nin Küba'yı hedef alan sert hamlesinin başarısızlıkla sonuçlanacağını ve Küba'nın her zamanki gibi kazanacağını belirtti.

ABD Kongresi'nde 1996'da kabul edilen Helms-Burton Yasası, Amerikalılara, Fidel Castro'nun yönetimi devralmasının ardından el konularak millileştirilen ve çoğu Avrupalı şirketler tarafından işletilen işletmeler için dava açabilmelerine olanak sağlıyordu. Ancak içeriğinin ABD'nin diğer ülkelerle ilişkilerini ciddi şekilde etkilemesi nedeniyle söz konusu yasa her dönemde ABD'nin eski başkanlarının yetkileriyle askıya alındı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor