BM: Çok taraflı ticaret sistemi reformu hızlandırılmalı

2019-04-16 15:17:38 CRI

2019 Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi Kalkınma Finansmanı Forumu dün New York'ta düzenlendi.

Foruma katılan hükümet yetkilileri ve uzmanlar, dünya ekonomisinin karşılaştığı meydan okumaların ele alınması için çok taraflı ticaret sistemi reformunun güçlendirilmesi çağrısında bulundu.

BM'nin ekonomik ve sosyal işlerinden sorumlu genel sekreter yardımcısı Liu Zhenmin, dün kalkınma finansmanı içian kurumlar arası görev gücünün 2019 yılı raporu hakkında bilgiler verdi.

Rapora göre, 2018 yılında dünya ticaretindeki gerginlik arttı, Dünya Ticaret Örgütü ve anlaşmazlıkları çözmeyi amaçlayan diğer mekanizmalar çeşitli tehditlerle karşılaştı. Tüm bunlar, dünya ekonomisine büyük düşüş riskleri getirdi. Bu durumda uluslararası toplum, çok taraflı çerçevede çözüm bulmalı.

Uluslararası Para Fonu Başkan Yardımcısı Zhang Tao, daha güçlü bir orta vadeli büyümenin gerçekleştirilmesi amacıyla, çok taraflı ticaret sisteminde reform yaparak gerginliği hafifletmeleri çağrısında bulundu.


Dünya Ticaret Örgütü Genel Sekreteri Ofisi Başkanı Tim Yeend, yaptığı konuşmada, küresel ticaret durumunun iyileştirilmesinin gerginliğin hafifletilip hafifletilmemesine bağlı olduğunu, bu amaçla çok taraflı ticaret sisteminde aktif reform yapılması gerektiğini dile getirdi.

73. BM Genel Kurulu Başkanı Maria Fernanda, çok taraflı ticaret sisteminin sağlamlaştırılması ve teknoloji tranferinin yerine getirilmesi gibi konularda gelişmekte olan ülkelere öncelik verilmesi gerektiğini vurguladı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor