Guterres: Sürdürülebilir kalkınmaya daha fazla sermaye desteği gerekli

2019-04-16 10:42:01 CRI

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, dün yaptığı konuşmada, Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin yerine getirilmesi için daha fazla sermaye desteği sağlanması gerektiğini söyledi.

Guterres dün 2019 BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi Kalkınma Finansmanı Forumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin yerine getirilmesinin önünde, ekonomik büyümede dengesizlik, borç seviyesinin sürekli yükselmesi ve küresel ticaret sürtüşmelerinin artması gibi ciddi risklerin bulunduğunu kaydetti.

Uluslararası Para Fonu'nun en son araştırmalarına göre, gelişmekte olan ülkelerin yıllık sağlık, eğitim, yol yapımı, elektrik, su ve sağlık tesisleri gibi alanlardaki sermaye açığı 2,6 trilyon ABD Doları buldu.

Gelişmiş ülkelerin Addis Ababa Eylem Gündeminde belirlenen taahhütleri yerine getirmesi gerektiğini vurgulayan Guterres, kalkınmaya ve özellikle en yoksul ülkelere yapılacak yardımın hâlâ çok önemli olduğunu belirtti.

Çeşitli yerlerde yerel finansal kaynakların çalıştırılmasının da ihmal edilmemesi gerektiğini kaydeden Guterres, uluslararası toplumun vergi kaçakçılığı, kara para aklama ve yasa dışı finansal akışlara etkin darbe indirmesi halinde, artan verginin bazı yeni atılan piyasa ekonomilerinde sürdürülebilir kalkınma gerçekleştirilmesine gerekli kamu hizmet sermayesini sağlayacağını ifade etti.

Guterres, kalkınmanın sermaye açığının özel birimler, uluslararası finansal kuruluşları ve hayır kurumları tarafından giderilebileceğini, risklerin azaltılması, elverişli ticari ortamın yaratılması ve kamu hedeflerine yatırımların teşvik edilmesine uygun politikaların çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

New York'taki BM merkezinde dün başlayan BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi Kalkınma Finansmanı Forumu, 18 Nisan'a kadar devam edecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor