Güney Kore’den Kuzey Kore’ye tekrar görüşme teklifi

2019-04-15 19:29:19 CRI

Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) Lideri'yle tekrar görüşmeye ve ABD-Kuzey Kore arasında diyaloğun sürmesine yardım etmeye hazır olduğunu açıkladı.

Bugün Başkanlık Sarayı Mavi Saray'da düzenlenen olağan toplantıda sekreterleriyle bir araya gelen Moon, “Şimdi Güney-Kuzey Zirvesi'ne hazırlık zamanı.” dedi. İki ülkenin liderleri geçen yıl 3 kez görüştü.

Moon, “Kuzey Kore için uygun yer ve şekilde” Kim ile somut ve etkili istişareler gerçekleştirerek son iki Kuzey Kore-ABD Zirvesi'nde elde edilen sonuçların ötesine geçmeyi ümit ettiğini söyledi.

Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un'un son zamanlarda bir dizi politika ve açıklamayla Kore Yarımadası'nda nükleer silahsızlanma ve barışı koruma konusundaki kararlılığını ve ABD ile diyaloğu yeniden başlatma niyetini gösterdiğini belirten Moon, bunu takdirle karşıladığını kaydetti.

Kim Jong-un'un, Panmunjom Deklarasyonu ve Pyongyang Ortak Bildirisi'ni hayata geçirme hususunda duruşunu bozmadığını kaydeden Moon, iki tarafın tekrar görüşmesi için şartların yeterli olduğunu vurguladı.

Moon, Güney-Kuzey Kore ve Kuzey Kore-ABD ilişkilerini iyileştirmek, uluslararası toplumla işbirliğini güçlendirmek ve yarımadanın düzenini korumak için çaba göstereceklerinin altını çizdi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor