Kim: Koşullar hazır olduğunda Trump ile üçüncü zirveyi yapabiliriz

2019-04-13 15:01:11 CRI

Kim: Koşullar hazır olduğunda Trump ile üçüncü zirveyi yapabiliriz

Kuzey Kore (KDHC) lideri Kim Jong-un, ABD'nin doğru bir tutumla Kuzey Kore'nin kabul edebileceği bir yöntem bulması halinde Trump ile üçüncü zirveyi düzenlemeyi deneyebileceklerini belirtti.


Kore Merkezi Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, Kim Jong-un söz konusu açıklamayı dün düzenlenen 14. Yüksek Halk Meclisi'nin ilk toplantısında yaptı. Kim, ABD ile Hanoi'de gerçekleştirilen zirveye benzer görüşmelerin tekrarlanmasına olumlu yaklaşmadıklarına ve ilgi göstermediklerine işaret etti.


Kuzey Kore'nin sorunların diyalog ve istişare yoluyla çözülmesini desteklediğinin altını çizen Kim, ABD'nin sadece kendi durumuna önem veren ve tek taraflı olarak kendi isteklerini dayatan diyalog yöntemini kabul etmediklerini vurguladı.


ABD'nin şu an Kuzey Kore-ABD ortak bildirisinin ilkelerine aykırı hareket ettiğini aktaran Kim, ABD'nin ayrıca düşmanca eylemlerde bulunduğuna dikkat çekti. Kim Jong-un, ülkesinin kıtalararası balistik füze sistemine yönelik füze önleme testi gerçekleştirme ve askeri tatbikatı yeniden başlatma gibi hareketlerin Kuzey Kore tarafından kışkırtma olarak görüldüğünü söyledi.


Kim Jong-un, tek taraflı istekleri bir kenara bırakarak, iki tarafın da çıkarlarına uyan yapıcı bir çözüm planı bulma çağrısı yaptı. Kim son olarak, ABD'nin doğru bir tutumla Kuzey Kore'nin kabul edebileceği bir yöntem bulması durumunda Trump ile üçüncü zirveyi düzenlemeyi deneyebileceklerini ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor