“16+1 Küresel Ortaklık Merkezi” resmen açıldı

2019-04-13 12:37:41 CRI

Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri (16+1) arasındaki işbirliğini desteklemeyi amaçlayan “16+1 Küresel Ortaklık Merkezi” dün, Çin Başbakanı Li Keqiang ile Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov ve Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic tarafından resmen açıldı.

Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri liderleri arasında geçen yıl Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da gerçekleşen toplantının önemli sonuçlarından biri olan 16+1 Küresel Ortaklık Merkezi, söz konusu ülkeler arasındaki işbirliği çerçevesinde inovatif bir girişim olarak başlatıldı.

Merkez, hükümetdışı ve kar amacı gütmeyen bir düşünce kuruluşu ve danışma organı niteliği taşıyor. Merkez ayrıca, söz konusu ülkelerin şirketleri arasındaki ticaret ve yatırım işbirliğinin ilerletilmesinin yanı sıra, “16+1” işbirliğinin derinlemesine geliştirilmesi için politika ve hukuk danışmanlığı sağlayacak.

Çin ve Bulgaristan, geçen yıl Temmuz ayında gerçekleşen 7. Çin ile Orta ve Doğu Avrupa Liderler Zirvesi'de, “16+1” işbirliğine katılan devlet kurumlarına ve işletmelere danışmanlık hizmeti vermek amacıyla söz konusu merkezin kurulması çağrısında bulunmuştu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor