Avrupalı uzmanlardan Çin-AB Liderler Zirvesi'ne övgü

2019-04-11 11:45:34 CRI

Brüksel'de önceki gün düzenlenen 21. Çin-AB Liderler Zirvesi'nden elde edilen sonuçlar, Avrupalı uzmanlardan övgü aldı.

Çin Başbakanı Li Keqiang, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Brüksel'de düzenlenen 21. Çin-AB Liderler Zirvesi'ne eşbaşkanlık etti.

Zirvede kaydedilen ilerlemeler, Avrupalı uzmanlarca övgüyle değerlendirilirken, varılan anlaşmaların Çin ile AB ülkeleri arasındaki anlayış ve işbirliğini güçlendireceği ifade edildi.

Fransız uluslararası ilişkiler uzmanı ve Sinolog David Gosset, Çin ile AB arasındaki işbirliğinin dünyanın barış ve kalkınması için elzem olduğunu belirtti. Gosset, zirvenin, taraflar arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesinin yanı sıra, ticaret ve yatırımların artırılması ve BM'nin merkezi rol oynadığı uluslararası düzenin korunması için yararlı olduğunu söyledi.

Küreselleşme üzerine çalışmalarıyla bilinen İngiliz sosyolog Martin Albrow da farklı değer yargıları ve medeniyetlerden oluşan uluslararası toplumun üyeleri olan Çin ve AB ülkelerinin, farklılıkları bir kenara bırakarak karşılıklı güven ve anlayışı artırmaları, ortak hedeflerin gerçekleştirilmesi için işbirliğini güçlendirmeleri gerektiğini kaydetti.

Albrow, Kuşak ve Yol inisiyatifinin, barış, kalkınma ve istikrar doğrultusundaki ortak hedefleri gerçekleştirmeyi arzulayan Çin ve AB için iyi bir örnek teşkil ettiğini dile getirdi.

Berlin Özgür Üniversitesi'nden (Freie Universität Berlin) Çin uzmanı Profesör Berthold M. Kuhn, yaptığı değerlendirmede, Çin ile AB'nin zirve sonrasında bir ortak bildiri yayımlamasının olumlu bir gelişme olduğunu dile getirdi. Profesör Kuhn, iki tarafın çok taraflı düzenin ve küresel serbest ticaret sisteminin korunması için ortaklaşa çabalamaya devam edeceğini belirtti.

ChinaEU Derneği Başkanı Luigi Gambardella ise Çin ve AB'nin ortak bildirisine göre tarafların 2020 yılına kadar bir yatırım anlaşması imzalanmasının beklendiğine dikkat çekti.

Bildiride vurgulanan “5G teknolojisi, ekonomik ve toplumsal gelişmelerin geleceği için sağlam bir temel atacak” ifadesine katıldığını belirten Gambardella, tarafların bu alandaki işbirliğini ilerletmelerinin büyük önem taşıdığını ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor