G-7 toplantısı fikir ayrılığıyla sona erdi

2019-04-07 15:16:14

G-7 Grubu'nun dışişleri bakanları toplantısı dün Fransa'nın kuzeybatısında yer alan Dinard kentinde sona erdi.


G-7 terörizmle mücadele, siber güvenlik ve Afrika'da barış koruma gibi alanlarda işbirliğini güçlendirirken, Filisin-İsrail sorunu ve İran'la ilişkiler gibi konularda fikir ayrılığı aşılamıyor.


Fransız bakan ABD, İngiltere ve İtalya'yı saymadı


Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında, Fransız, Alman, Japon ve Kanadalı dışişleri bakanlarıyla, iklim değişikliği gibi küresel sorunlara karşı çok taraflılığı koruyup sürdürme çağrısında bulunduklarını belirtti. Fakat Fransız dışişleri bakanı, açıklamasında ABD, İngiltere ve İtalya'nın konuyla ilgili tavrına değinmedi.


Toplantının ardından yayımlanan bildiride, “büyük fikir ayrılığının bulunduğu” Filistin-İsrail çatışmasının görüşüldüğü kaydedildi.


Bunun dışında Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yvens Le Drian, G-7 Grubu içerisinde İran'la ilişkiler hususunda farklı fikirler bulunduğunu dile getirdi.


Bildiride, terörle mücadelenin G-7'nin karşılaştığı sorunların başında geldiğine dikkat çekilerek, 7 ülkenin, IŞID'i büyüten toplumsal, ekonomik ve siyasi sebepleri ortadan kaldırmak için çaba harcamaya devam etmesi gerektiği belirtildi.


Silahsızlanma konusunda ciddi bir kriz var


Ortak bildiride, küresel güvenlik, özellikle nükleer silahların yayılmaması ve silahsızlanma alanlarında ciddi bir kriz yaşandığına dikkat çekildi.


G-7 Grubu bildirisinde, Birleşmiş Milletler'in barışı korumada çekirdek rol oynadığına vurgu yapılarak, Afrika ülkeleriyle ikili ve çok taraflı işbirliğinin güçlendirileceği ifade edildi.


G-7 Grubu dışişleri bakanları toplantısı, Ağustos ayında Fransa'nın güneyindeki Biarritz'de yapılması beklenen G-7 Zirvesi için hazırlık niteliğindeydi. Toplantıya ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun yerine Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan katıldı.   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor