Analiz: ABD, devrim muhafızlarını 'terör örgütü' ilan eder mi?

2019-04-06 19:12:10

Analiz: ABD, devrim muhafızlarını 'terör örgütü' ilan eder mi?

ABD Başkanı Donald Trump'ın İran nükleer anlaşmasından tek taraflı olarak çekildiğini açıklamasının 1. yıldönümü yaklaşırken, ABD'nin İran'la ilgili bir başka önemli karar alabileceği belirtiliyor.


Son günlerde çıkan haberlere göre, Donald Trump önümüzdeki hafta İran İslam Devrim Muhafızları Ordusu'nu (IRGC) “yabancı terör örgüt” olarak ilan edecek.


ABD 1984 yılından beri İran'ı “terörizme destek veren ülke” olarak niteliyor ve İran İslam Devrim Muhafızları Ordusu'na mensup kişilere son yıllarda yaptırım tedbirleri uyguluyor. Ancak ABD hükümeti, devrim muhafızlarıyla ilgili böyle bir karar alırsa, egemen bir ülkenin silahlı kuvvetlerini “terör örgütü” olarak saymış olacak, böylece ilgili şirketler ve yabancı işbirliği ortaklarının da aynı şekilde yaptırım kararı almalarına olanak tanınacak.


ABD ordusu ve istihbaratı bu karara çok sıcak bakmıyor, yaptırımın etkisinin kısıtlı olduğunu ve Amerikan kuvvetlerine karşı intikam hisleri uyandıracağı savunuluyor.


İran sorununun, ABD'nin 2020 yılı genel seçimleri için kaçırılamaz bir konu haline geldiği kaydediliyor.


Demokratik Partili bazı isimler, ön koşullu şekilde İran nükleer anlaşmasına geri dönebileceklerini ifade etmişti. Eğer ABD Başkanı Trump devrim muhafızlarına karşı böyle bir karar alırsa, nükleer anlaşma kararının geri dönüşü de zorlaşacak.

The Wall Street Journal gazetesinin dün ABD'li bir yetkiliye dayandırarak verdiği habere göre, ABD yönetimi, 8 Nisan Pazartesi günü İran Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı kara, hava, deniz ve füze kuvvetleri bulunan İran Devrim Muhafızları'nı “yabancı terör örgütleri” listesine dâhil edecek.


1965 yılında yürürlüğe giren “Göç ve Uluslararası Hukuk” yasası gereğince, ABD'nin “terör örgütü” olarak nitelediği örgütler dünya genelinde denetlenip yaptırıma maruz kalıyor.


1997 yılından beri ABD hükümeti 61 “yabancı terör örgütü” belirledi. Bunlar arasında “El Kaide”, “Somali Genç Partisi” ve “IŞID” gibi örgütler de yer alıyor, fakat herhangi bir egemen ülke ve kuvvet bulunmuyor.


'Zamanlama manidar'


RT'nin haberinde, İsrail'in önümüzdeki Salı günü genel seçime gideceği sırada ABD yönetiminin böyle bir karar açıklayacak olmasının “çok manidar” olduğuna dikkat çekildi.


Donald Trump ayrıca Kudüs ve Golan tepeleriyle ilgili kararlarıyla da İsrail Başbakanı Benyemin Netanyahu'ya destek vermişti.

Devrim Muhafızları bir ordudan çok daha fazlası…

 

İran İslam Devrim Muhafızları Ordusu, İran ordusu gibi İran İslam Cumhuriyeti silahlı kuvvetlerinin bir parçası.


1979 yılında Pehlevi hanedanı sona erdiği sırada yeni yönetimi güçlendiren, eski kral ordusunu bastıran ve dini liderin emirlerine bağlı devrim muhafızları kuruldu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor