Temsilciler Meclisi Trump'ın acil durum ilanına dava açtı

2019-04-06 15:09:12

ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Donald Trump'ın Meksika sınırına duvar inşası için federal fonlardan ödenek çıkarmak amacıyla ulusal acil durum ilan etmesine karşı dava açtı.

Temsilciler Meclisi dün başkent Washington'daki Columbia bölgesinde mahkemeye başvurdu. 45 sayfalık iddianamede Trump hükümeti anayasayı ve güçler ayrılığını ihlal ederek Kongre'den ödenek alamaması halinde kongreden başka hükümet birimlerine ayırılan fonları kullanmak ve Meksika sınırına duvar inşası için 8,1 milyar dolar ödemekle suçlandı.

ABD'de 20 eyaletin başsavcısı ve çevre örgütleri Trump'ın, Meksika sınırına duvar inşası için federal fonlardan ödenek çıkarmasını engellemek için dava açtı.

Trump'ın, ABD-Meksika sınırına 5,7 milyar dolar bütçe gerektiren bir duvar örülmesini istemesi ve Kongre'deki Demokratların da buna izin vermemesi nedeniyle ABD federal hükümeti 22 Aralık 2018-25 Ocak 2019 tarihlerinde 35 günlüğüne kapanmıştı.

15 Şubat'ta federal hükümet yeniden açılmış ancak istediği fonu alamayan Trump, duvarın finansmanını mümkün kılabilmek amacıyla güney sınırındaki şiddet olaylarını gerekçe göstererek "ulusal acil durum" ilan etmişti. Ardından Temsilciler Meclisi ve Senato ayrı ayrı karar alarak acil durumun sona erdirilmesini istedi. İki karar da Trump tarafından veto edildi.

ABD Temsilciler Meclisi, 26 Mart'ta düzenlenen oylamada Trump'ın ilk vetosunu geçersiz kılacak sayıya ulaşamadı. Kongre'de ilan edilen "ulusal acil durum" yürürlükte kaldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor