DSÖ raporu: Kadınlar erkeklerden daha uzun yaşıyor

2019-04-05 19:45:08


Dünya Sağlık Örgütü 2019 Dünya Sağlık İstatistikleri Raporu dün yayımladı.


Raporda, insanoğlunun ömrünün arttığı ve kadınların erkeklerden daha uzun ömürlü olduğu belirtildi.


Raporda kadın ve erkek cinsiyetleri ilk kez ayrı sınıflarda değerlendirilerek sağlık alanında cinsiyet farklılığı ortaya konuldu.


Rapora göre, kadının sağlık hizmetinde zorluk çektiği yerlerde kadın ile erkek arasında ömür süresi oldukça küçük. Sağlık hizmetinin nadir olduğu az gelişmiş ülkelerde her 41 kadından biri hamilelik ve doğum yüzünden hayatını kaybederken, geliri yüksek ülkelerde aynı sebeple ölen kadın oranı 3300:1 olarak tespit edildi. Sağlık hizmetleri sağlanması durumunda kadınların ömrünün daha yüksek olması bekleniyor.


Raporda kadın ve erkeğin sağlık bilincinde farklılığa dikkat çekildi. Benzer bir hastalık karşısında muayeneye giden erkek sayısı kadından daha az. Bunun dışında, önlenebilir, tedavi edilebilir, salgın olmayan hastalıklar ile cinayet ve kaza gibi sebeplerde erkeğin ölüm ihtimali çok daha yüksek seviyede.


2000-2016 yıllarında dünyaya gelen nüfusun öngörülen ömrü 5,5 yaş arttı. Yani 66,5 yaşından 72 yaşa kadar yükseldi.


Gelir öngörülen ömrü etkileyen en büyük unsurlardan biri. Dar gelirli ülkelerde insan ömrü, yüksek gelirli ülkelerdeki nüfusun ömrüne göre 18,1 yaş daha düşük. Az gelirli ülkelerde dünyaya gelen 14 çocuktan biri, 5 yaşını dolduramadan ölüyor.


Rapor 7 Nisan Dünya Sağlık Günü öncesinde yayımlandı.


2019 yılında Dünya Sağlık Örgütü'nün en önemli işlerinin başında temel sağlık hizmetlerinin yayılması geliyor. Raporda açıklanan veriler, dünyanın her bir köşesinde temel sağlık hizmetlerinin sağlanmasının önemini gösteriyor.


Dünya Sağlık Örgütü Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus, bu veriler ışığında kararlar alınarak, dünyanın hızla daha sağlıklı, daha güvenilir ve daha adil bir yer haline getirilebileceğini belirtti.


Tedros, Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği “üç milyar hedefleri”nden birinin, 2023 yılına kadar 1 milyarlık nüfusun daha temel sağlık hizmetleri kapsamına alınabilmesi olduğunu söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor