Boeing sorumluluğunu kabul etti, özür diledi

2019-04-05 16:33:13

Boeing sorumluluğunu kabul etti, özür diledi

Etiyopya dün uçak kazasının ilk araştırma raporunu açıkladıktan hemen sonra Boeing CEO'su Dennis Muilenburg, Boeing 737 MAX 8 tipi yolcu uçağının karşılaştığı 2 ayrı kaza konusunda, yeni manevra karakteristiği arttırma sisteminin (MCAS) 350 kişinin öldüğü bir kazaya yol açtığını itiraf etti ve “Bu bizim sorumluluğumuz” dedi.


Dennis Muilenburg, uçak kazası nedeniyle özür diledi ve hayatını kaybeden yolcuların yakınlarına başsağlığı dileğinde bulundu


(Boeing CEO'su Dennis Muilenburg'un açıklamasından görüntü)


Etiyopya havayollarına ait uçağın düşüşüyle ilgili araştırma raporu dün açıklandı. Raporda pilotların doğru prosedürleri uyguladıkları ve mürettebatın üretici firma tarafından sağlanan tüm programlara uymasına rağmen uçağı kontrol edemediği belirtildi.


CNN'nin haberinde, bu raporun Boeing Şirketi üzerindeki baskıyı artırdığı ve şirketin soruşturma geçirme ihtimalinin güçlendiği kaydedildi.


Raporun hemen ardından, Boeing CEO'su Dennis Muilenburg, Twitter hesabından açıklama paylaştı.


Sorun MCAS sisteminde


Her iki kazanın da tam detaylarının ilgili hükümetlerin raporlarında ortaya konacağını vurgulayan Muilenburg, “Ancak Etiyopya Havayolları'na ait uçak kazasının ilk inceleme raporlarına göre, her iki kazada da MCAS (Maneuvering Characteristics Augmentation System) olarak bilinen sistemin hatalı hücum açısı bilgisi alması sonucu aktivite olduğu aşikârdır" ifadesini kullandı.


Muilenburg, havacılığın tarihine bakıldığında kazaların çoğunun “bir olay zinciri”nden kaynaklandığını ve son trajedinin de bu geleneğe uyduğunu ifade etti.


Muilenburg, “Zincirin birini düzelteceğiz, pilotlar bize MCAS'ın yanlışlıkla devreye girmesinin uçağın taşıdığı yükü artıracağını söylemişti” dedi.


Muilenburg, bu riski kaldırmanın “şirketin sorumluluğu” olduğunu söyledi, “Bu bizim hatamız ve neler yapmamız gerektiğini biliyoruz” şeklinde konuştu.


Muilenburg, Boeing 737 serili uçak kazalarında hayatını kaybeden yolcuların yakınlarına başsağlığı diledi. Muilenburg, trajediyi önlemek için uçağın güvenliğini teminat altına alacaklarına dikkat çekti.


CNBC'de yer alan haberde, Muilenburg'un MCAS'ı 2 kazanın da sebebi olarak ilk kez kabul ettiğine işaret edildi.


Boeing, “uçakların uçamaması” durumu karşısında önümüzdeki birkaç hafta boyunca 737 MAX 8'in yazılımını yenilemeyi planlıyor. Ancak bu planın tarihi sürekli erteleniyor.


Dennis Muilenburg MCAS'te sorun yaşandığını kabul etse de, Boeing 737 MAX tipi uçağa güvenle bakıyor. Dennis, yeni pilotlara hitap eden eğitim ve ekstra ders kitaplarını yenilemekle beraber MCAS'ın yanlış aktivasyonu ihtimalini gidereceklerini söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor