Etiyopya'daki uçak kazasının ilk raporu: Pilotlar her şeyi doğru yaptı

2019-04-04 21:00:00

Etiyopya Havayolları'na ait ET302 sefer sayılı yolcu uçağının düşmesiyle ilgili resmi araştırma raporu üç günlük ertelemenin ardından bugün açıklandı.

Çin Uluslararası Radyosu'nun Afrika'dan yaptığı habere göre, Etiyopya Ulaştırma Bakanı Dagmawit Moges bugün düzenlenen basın toplantısında uçak düşmeden önce pilotların doğru bir program kullandıklarını belirtti.

Moges, “Mürettebat uçak üreticisinin sağladığı bütün programları kullandı, fakat uçağı kontrol etmeyi başaramadı” dedi. 

Etiyopya tarafından yapılan ilk araştırma sonucunda, uçağın iyi durumda bulunduğu, mürettebatın gerekli ve yeterli eğitimi aldığı, uçağın normal şekilde kalkış yaptığı ve pilotun programa göre uçağı kullandığı, ancak kontrol edemediği tespit edildi.

Raporda yer alan iki öneri de dikkat çekti. Uçağın pilotun talimatı dışında alçaldığı belirtilirken, üreticinin uçağın kontrol sistemini tekrar incelemesi önerildi.

Diğer yandan diğer havayolu personelinin yeni sistemi iyi öğrenmeleri ve gerekli eğitimleri almaları gerektiği belirtildi.

Etiyopyalı bakan toplantının soru-cevap kısmında, araştırma sonucunun kara kutu, uçuş verisi ve ses kaydı üzerinden alındığını ve hiçbir bilginin saklanmadığını vurguladı.

Bakan aynı zamanda, uçuş verisi ve kara kutunun ses kaydıyla Boeing 737 Max 8 tipi uçağın yapısal sorun yaşadığı yönünde bulguya rastlanmadığını sözlerine ekledi. Bunun için daha derin ve detaylı bir araştırmanın devam ettiği belirtildi.

Araştırma Kurumu Başkanı Amdeye Ayalew, “Uçağın dış görünümünde hiçbir hasar olmadığından eminiz” şeklinde konuştu.

ABD basınında daha evvel çıkan haberlere göre, araştırmayı iyi bilen iki kişi, uçağın kuş veya başka bir nesneye vurduğunu iddia etti.

Etiyopya Havayolları'nın Twitter hesabında, pilotların Boeing Şirketi'nin önerdiği şekilde uçağı kullanmaları ve Amerikan Federal Havacılık İdaresi'nin acil programına uyarak acil durumu çözmeye çalışmalarına rağmen, uçağın alçalmasını engel olamadıkları açıklandı.

CNN'nin haberinde, ilk araştırma raporunun Boeing Şirketi'ne büyük baskı getirdiği ve Boeing'in soruşturmayla karşılaşma ihtimalinin güçlendiği ifade edildi.

Boeing şirketi araştırma raporu hakkında henüz yorumda bulunmadı.

İki uçak kazası için araştırmaların odağında, Boeing 737 Max serisi için tasarlanan manevra karakteristiği arttırma sistemi (MCAS) vardı.

Daha evvel çıkan haberlere göre, Etiyopya Havayolları'na ait yolcu uçağında MCAS sistemi dört kez devreye girmiş, pilotlar acil müdahale programına göre sistemi kapatmayı başaramamıştı.

Endonezya Lion Havayolları kazasının araştırma raporunda Boeing 737 Max'te bulunan tek sensörün doğru bilgi vermemesinin uçağın başının alçalmasına yol açtığı ve pilotların MCAS sistemiyle “birçok kez mücadele ettiği” kaydedildi.

Buna rağmen, Boeing şirketi MCAS sisteminin ancak sorunu algıladıktan sonra uçağı aşağı indireceğini ve pilotların daha fazla kontrol yetkisine sahip olduklarını yineledi.

Etiyopya Havayolları'na ait Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağı, Etiyopya'nın Addis Ababa kentinden Kenya'nın Nairobi kentine uçuş yaptığı sırada düşmüştü. Kalktıktan 6 dakika sonra düşen uçakta bulunan 157 kişi hayatını kaybetti.

Bu, Endonezya'nın Lion Havayolları'na ait yolcu uçağının 29 Ekim 2018'de düşmesinden sonra Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağının karşılaştığı ikinci kaza oldu. 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor