Çin medyasından seçim analizi: Erdoğan büyük şehirleri neden kaybetti?

2019-04-02 21:22:37


(CRI Türkçe)


Türkiye'de yerel seçimler 31 Mart'ta yapıldı. Açıklanan ilk sonuçlara göre, iktidarda bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) 16 yıl sonra başkent Ankara'nın idaresini kaybetti. İstanbul'da belirsizlik sürüyor. Üçüncü büyük şehir İzmir, CHP'nin elinde bulunmaya devam ediyor.


Peki, Türkiye'nin yerel seçimi Çin medyasında nasıl değerlendiriliyor?


Kurtuluş Günlüğü gazetesinde 2 Nisan'da “Erdoğan neden büyük şehirleri kaybetti?” başlıklı bir makale yayımlandı. AK Parti için “trajik zafer” nitelemesi yapılan seçimler şöyle değerlendirildi:


“Seçim öncesinde Kürt kesime yakınlığıyla bilinen HDP'nin Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde aday göstermeyip muhalefet ittifakına destek vermesinin, AK Parti'yi bu iki şehirde zorlayacağı yorumu yapılıyordu. Sonuç tam da öngörüldüğü gibi oldu, CHP'li aday Ankara'yı aldı, ülkenin ekonomik merkezi İstanbul'da resmi sonucun açıklanması bekleniyor. Ülke geneline bakıldığında AK Parti 81 ilden 40'ını kazandı. 2014 yılında AK Parti'nin kazandığı il sayısı 53'tü. Ancak AK Parti'nin seçim ortağı MHP 12 il kazanarak AK Parti'nin zararını bir şekilde telafi etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçim sonrasında halka seslenerek iktidar partisinin yerel seçimde zafer kazandığını duyurdu. Buna rağmen, Ankara'yı kaybetmek ve İstanbul'da yaşanan belirsizlik, AK Parti'nin büyük zarar gördüğünü gösteriyor.”


Makalede görüşlerine başvurulan Shanghai Üniversitesi Türkiye Araştırma Merkezi Başkanı Yang Chen, Erdoğan'ın zafer ilanında bulunduğunu, ancak bunun “trajik bir zafer” olduğunu söyledi. Yang Chen'e göre, Türkiye'nin en kritik iki kentinden birini kaybetmesi, diğerini belirsizliğe bırakması, AK Parti için ciddi bir uyarı.


İstanbul'un sembolik önemi


Ningxia Üniversitesi Çin-Arap Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Li Shaoxian, Erdoğan'ın son seçime büyük önem verdiğine, 'devlet makinesini' seçimde kullandığına dikkat çekerek, kesin kazanması beklenen 'memleketi' İstanbul'da çok riskli bir duruma düşmesinin, sembolik anlam taşıdığını ifade etti.


Ekonomi, seçmenleri en çok ilgilendiren konulardan biri. Türkiye G-20 grubunda en hızlı büyüyen ülkelerden biriydi, şimdi gerilemeye başladı. İşsizlik oranı %10'un üzerinde seyrediyor, Türk lirası 2018 yılında %28 değer kaybetti. Son birkaç aydır enflasyon %20'ye çıktı. Geçen yıl Türkiye'de inşaat endüstrisinde çalışan 3 milyon kişiden yaklaşık 1 milyonu işsiz kaldı.


2002 yılından itibaren, AK Parti arka arkaya seçim zaferleri kazanıyordu. Li Shaoxian'a göre, bunun en önemli sebebi, AK Parti'nin yönetime hakim olmasının dışında, ülke ekonomisini büyütmeyi başarmış olmasıdır. Fakat 2018 yılından sonra Türkiye ekonomisi büyük kayba uğradı. Dar gelirli aileler ekonomik düşüşten ciddi şekilde etkilendi. Bu kesim AK Parti'nin en önemli oy kaynağı olarak görülüyordu.


Shanghai Üniversitesi Türkiye Araştırma Merkezi Başkanı Yang Chen'e göre, birçok sebep bir araya gelerek AK Parti'nin büyük şehirleri kaybetmesine neden oldu.


Ekonomi öncelikli sebeplerden biri. Ekonomi AK Parti'nin avantajıyken, Batılı ülkelerle yaşadığı gerginliklerin ardından Türkiye ekonomisi zor duruma düştü.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor