Venezuela'da Guaido'ya kamudan men cezası

2019-03-29 16:34:44 CRI

Venezuela Devlet Denetçiliği, kendini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'yu, mal beyanı ve harcamalarındaki tutarsızlık gerekçesiyle kamu görevinden 15 yıl süreyle men etti.

Ulusal basında çıkan haberlerde, Guaido'nun, mal beyanı ve harcamalarındaki tutarsızlık gerekçesiyle Venezuela Devlet Denetçiliği tarafından bütün kamu görevlerinden 15 yıl boyunca uzaklaştırıldığı açıklandı.

Venezuela Devlet Denetçiliği Başkanı Elvis Amoroso, dün yaptığı açıklamada, Venezuela Anayasası'na göre her milletvekilinin mal varlığını ve mali harcamalarını beyan etmek zorunda olduğunu belirtirken, Guaido'nun devlet denetçiliğine yaptığı mal beyanında tutarsızlıklar olduğunu bildirdi.

Amoroso ayrıca, Guaido'nun meclisten izin almadan 91 uluslararası seyahat gerçekleştirdiği ve 300 milyon Bolivar (94 bin dolar) harcama yaptığı bilgisini paylaştı.

Amoroso, gelecek aşamada Yüksek Savcılığın ulusal denetim komisyonunun kararına göre gerekli adımları atacağını kaydetti.

Amoroso, Guaido'nun davranışının anayasa ve ilgili kanunlara ciddi şekilde aykırı olduğuna da işaret etti.

Venezuela Yüksek Mahkemesi tarafından 29 Ocak'ta yapılan açıklamaya göre, şiddet olaylarını organize ettiği şüphesiyle Juan Guaido'ye yurttan ayrılma yasağı , taşınır ve taşınmaz mal transferinin yasaklanması ve tüm banka hesaplarının dondurulması gibi sınırlama önlemleri getirildi. Venezuela Ulusal Denetim Komisyonu, 11 Şubat'tan itibaren Guaido'nun beyan edilen kişisel malları için denetim prosedürünü başlattı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor