Terörün finansmanına karşı BMGK kararı onaylandı

2019-03-29 11:11:18

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) terör örgütlerinin tüm finansman faaliyetlerini engellemeyi hedefleyen 2462 sayılı kararı onayladı.

Dün onaylanan kararda, terör örgütlerinin kaçırma, gasp, kültürel varlıkların yasadışı ticareti, insan ticareti, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı gibi suçların yanı sıra meşru ticari işletmeleri kötüye kullanma, doğal kaynakları geliştirme, kar amacı gütmeyen kuruluşları kötüye kullanma, bağış yapma ve kitle fonlama gibi “meşru” yöntemler dahil olmak üzere çeşitli yollarla sermaye elde ettiğine işaret edildi.

Kararda, kara para aklama ve terörizmi finanse etmeyi önlemede Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF) küresel kuralların oluşturulmasında önemli rol oynadığı vurgulandı.

Tüm ülkelerin uluslararası hukuka göre yasal yollarla terör örgütlerine doğrudan veya dolaylı olarak fon sağlama eylemlerine darbe indirmesi gerektiği dile getirilen kararda, üye ülkelerin mali denetim sistemi inşasını güçlendirmesinin ve terör örgütlerinin mali sistemiyle fon toplaması ve transfer etmesi için alanları azaltmasının teşvik edildiği belirtildi.

Kararda ayrıca, üye ülkelerin terör örgütleri hakkında istihbarat paylaşımını hızlandırması çağrısında bulunuldu.

BM Terörle Mücadele Ofisi Genel Sekreter Yardımcısı Vladimir Voronkov, istihbarat paylaşımı ve risk değerlendirme gibi yollarla finansal denetim çalışmalarını güçlendireceklerini ve FATF gibi uluslararası kuruluşlarla daha sıkı işbirliği gerçekleştireceklerini kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor