ABD'nin Golan Tepeleri kararına tepkiler sürüyor

2019-03-28 10:06:53

ABD'nin İsrail'in Golan Tepeleri üzerindeki “egemenliği”ni tanımasına uluslararası toplumdan tepki sürüyor.

Rusya, Fransa, Almanya, İngiltere, Polonya, Belçika, İran, Sudan ve Katar dahil çok sayıda ülke açıklama yaparak ABD'nin söz konusu kararını kınadı.

Rusya Duma Başkanı Vyacheslav Volodin, Lübnan Devlet Başkanı Michel Aoun'la Moskova'da yaptığı görüşmede, ABD'nin girişiminin, güçlünün zayıfı ezdiği bir güç yarışına dönüşebileceğini ve savaşa yol açabileceğini belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Putin'in basın sekreteri Dmitri Peskov, ABD'nin tavrının Ortadoğu sorunu ve Suriye sorununun çözüm sürecini etkileyeceğini, Rusya'nın gelişmeden kaygı duyduğunu dile getirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ABD'nin girişiminin Ortadoğu sorununun çözümünde hukuki zemini zedelediği, Rusya'nın Golan Tepeleri'yle ilgili tutumunun değişmediği, Golan Tepeleri'nin Suriye toprağı olduğu ifade edildi.

Benzer bir açıklama, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ndeki 5 Avrupa Birliği ülkesi olan Fransa, Almanya, İngiltere, Polonya ve Belçika'dan geldi. Açıklamada, bir toprak parçasını şiddet yoluyla işgal etmenin uluslararası hukuk tarafından kabul edilemez olduğu, tek taraflı sınır değişiminin BM Tüzüğü'nü hiçe saydığı kaydedildi.

İran Cumhurbaşkanı Hassan Ruhani kabine toplantısında Trump'ın Golan Tepeleri'ni İsrail toprağı ilan etmesini kınadı.

Sudan Dışişleri Bakanlığı açıklamasında ABD'nin girişiminin en şiddetli şekilde kınandığı, bunun, ABD'nin uluslararası hukuku zedeleme niyetini kanıtlayan, uluslararası barış ve güvenliği ciddi şekilde tehdit eden bir girişim olduğu belirtildi.

Katar Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Golan Tepeleri'nin Suriye'ye ait oluşunun uluslararası hukuk kurallarıyla sabit olduğu, İsrail'in işgalinin bu gerçeği değiştirmeyeceği belirtildi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor