BM Güvenlik Konseyi'nden Golan Tepeleri tepkisi

2019-03-27 10:02:32

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'ndeki 5 Avrupa Birliği(AB) üyesi dün yaptığı açıklamada, Golan Tepeleri üzerinde İsrail'in egemenliğini tanımadığını belirtti.

Açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin 242 ve 497 sayılı kararları ve diğer uluslararası hukuk ve BM kararlarına göre, Haziran 1967'den bu yana İsrail'in işgali altında bulunan topraklar üzerindeki egemenliğin tanınmadığı ve bu toprakların İsrail'in parçası olarak görülmediği vurgulandı.

Açıklamada, uluslararası hukuk kurallarının şiddet kullanarak toprak işgaline izin vermediği, tek taraflı sınır değişikliklerinin BM Tüzüğü'ne aykırı olduğu ve uluslararası düzenin temeline zarar verdiği bildirildi.

Öte yandan dün Moskova'da Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun ile bir araya gelen Rusya Duma Başkanı Vyaçeslav Volodin, "Bu karar, Birleşmiş Milletler (BM) ve Güvenlik Konseyi yok sayılarak alındı. Bu nedenle tüm devletler bu kararla ilgili seslerini yükseltmeli. Eğer ileride böyle bir dünyada yaşayacak olursak, herkes birbiriyle savaşacak duruma gelebilir" açıklamasında bulundu.

Aynı gün yaptığı basın toplantısında konuşan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, "Söz konusu karar hem Ortadoğu'daki çözüm süreci hem de Suriye'deki siyasi çözüm atmosferi açısından mutlaka olumsuz sonuçlar doğuracak. Bundan hiç kimsenin şüphesi yok" dedi.

Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, ABD Başkanı Donald Trump'ın Golan Tepeleri üzerinde İsrail'in egemenliğini tanıyan başkanlık kararına ilişkin açıklamada bulundu. Sözcü Dujarric, ''Golan Tepeleri'nin statüsü değişmedi ve BM'nin Golan politikası Güvenlik Konseyinin ilgili kararlarında belirtiliyor.'' ifadesini kullandı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı da Golan Tepeleri'ni İsrail'in işgali altındaki toprak olarak gördüklerini ve İsrail'in ilhakını tanımayı planlamadıklarını duyurdu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün kabine toplantısında yaptığı konuşmada, ABD Başkanı Donald Trump'ın Golan Tepeleri üzerinde İsrail egemenliğini tanıma girişiminin uluslararası hukuku ihlal ettiğini belirtti.

İran resmi haber ajansı Press TV'nin haberine göre, Ruhani, “Hiç kimse ABD'de birinin çıkıp da başka bir ülkeye ait toprağı kendi başına ve uluslararası hukuka aykırı bir şekilde bir işgalciye bağışlayabileceğini hayal edemezdi” ifadelerini kullandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor