ABD'nin Golan Tepeleri kararına Ortadoğu'dan tepki

2019-03-26 11:33:52

ABD Başkanı Donald Trump, "Golan Tepeleri üzerinde İsrail'in egemenliğini ABD'nin resmen tanıdığını" ilan eden başkanlık kararnamesini imzaladı. Arap dünyası söz konusu açıklamayı kınadı.

Suriye Devlet Ajansı SANA'da yer alan habere göre, ABD'nin İsrail'in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tanıması, Suriye'nin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal etmek ve uluslararası hukuku hiçe saymaktır denildi. “İşgalin yasallaştırılması veya başkalarının topraklarının silahla ele geçirilmesi konusunda ABD Başkanı'nın yetkisi yoktur” denilen açıklamada, ABD'nin söz konusu girişiminin bölgeyi ve dünyayı daha tehlikeli hale getireceğine işaret edildi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Geyt, yaptığı açıklamada, en ciddi şekilde Donald Trump'ın söz konusu ilanını kınadığını kaydederek, Trump'ın imzaladığı kararnamenin geçersiz olduğunu ve Golan Tepeleri'nin yasal statüsünü etkilemeyeceğini ifade etti.

Ahmed Ebu'l Geyt, “İsrail işgalini yasallaştırma, ABD hükümetinin benimsediği yeni bir yaklaşımdır, bu ABD politikasının gerilediğini gösteriyor” ifadesini kullandı.

Lübnan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Donald Trump'ın söz konusu eyleminin Ortadoğu'nun adaleti ve barışı için harcanan çabaları ihlal ettiği ve İsrail'i daha da izole ettiği dile getirilerek, işgal edilen Golan Tepeleri'nin “Suriye Arap” toprağı olduğu, hiçbir ülkenin tarihi değiştiremeyeceği ve bir araziyi bir ülkeden başka bir ülkeye devredemeyeceği belirtildi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "ABD, bir kez daha uluslararası hukuku yok saydı ancak bu karar, İsrail'in ilhakını asla meşrulaştırmayacak. Aksine, Ortadoğu'daki barış çabalarını engelleyerek bölgede gerilimi daha da artıracak" ifadelerini kullandı.

Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin kararına karşı çıkmak için Birleşmiş Milletler çerçevesinde girişimler dahil olmak üzere ortak eylem başlatacaklarını kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor