Pompeo: Körfez krizi bölgenin ve dünyanın çıkarına değil

2019-03-21 09:46:41 CRI

Pompeo: Körfez krizi bölgenin ve dünyanın çıkarına değil

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Körfez krizinin bölgenin ve dünyanın çıkarlarına hizmet etmediğini belirtti.

Resmî temaslarda bulunmak üzere Kuveyt'e gelen ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Kuveytli mevkidaşı Sabah el-Halid el-Hamed es-Sabah ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Pompeo, "(Körfez krizi) Bölgenin ve dünyanın çıkarına değil. Körfez ülkelerinin karşı karşıya kaldığı karmaşık zorlukların üstesinden gelmek için birlikte çalışmalıyız." dedi.

Körfez ülkelerini bir araya getiren ortak bir zemin bulmak için çalıştıklarına dikkat çeken Pompeo, "Hepimize yönelik IŞİD, El Kaide ve İran'dan gelen tehditler var. Bu ülkeler arasındaki çatlakların ortadan kaldırılması ve ileriye dönük bir yol bulunması için hepimiz özenle çalışıyoruz." diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah'ın krizi çözmek için gösterdiği çabadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Kuveyt ile birçok uluslararası meselede koordinasyon içinde bulunduklarını aktaran Pompeo, "ABD'nin Ortadoğu'da barışın tesisi için izlediği siyasette bir değişiklik söz konusu değil." ifadesini kullandı.

Kuveyt Dışişleri Bakanı Sabah da ABD ile Kuveyt'i birbirine bağlayan stratejik ilişkilere dikkat çekerek, Körfez güvenliğini savunmada ABD'nin tutumundan övgüyle söz etti.

ABD'nin Körfez krizini çözme ve bu çerçevede Kuveyt'i destekleme çabasını memnuniyetle karşılayan Sabah, "ABD'deki arkadaşlarımızın (Filistin-İsrail) barış sürecini sürdürme konusundaki fikirlerine güveniyoruz." dedi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor