Çin'in insan hakları raporu olumlu karşılandı

2019-03-16 19:45:51

Çin'in 3. insan hakları raporu dün Cenevre'de düzenlenen Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi 40. oturumunda onay aldı.

Ülkelerin insan hakları alanındaki yükümlülükleri ve uygulama durumunu incelemek amacıyla BM insan hakları inceleme mekanizması oluşturuldu. Çin dâhil 14 ülke Kasım 2018'de Konsey'in 3. insan hakları inceleme oturumuna katıldı. BM kurallarına göre, 14 ülkenin insan hakları raporu 25 Şubat-22 Mart günlerinde düzenlenen BM İnsan Hakları Konseyi 40. oturumunda inceleniyor.

Çin'in insan haklarını koruma kararlılığı

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Le Yucheng ve beraberindeki Çin heyeti dünkü oturuma katıldı. Oturumda konuşan Le, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasından bu yana geçen 70 yılda Çin'de yaşanan tarihi değişiklik ve insan hakları alanında kaydedilen tarihi gelişmeye vurgu yaptı. Le Yucheng ayrıca inceleme sırasında Çin'e getirilen önerilerin çoğunu kabul edeceklerini dile getirdi.

Le, “Çin toplam 346 önerinin 284'ünü, yani %82'sini kabul edecek. Gerek kabul ettiği öneri sayısı, gerekse kabul ettiği öneri oranına bakıldığında, Çin en çok öneri kabul eden ülkeler arasında. Bu Çin'in insan haklarını koruma ve geliştirme konularında kararlılığını gösteriyor.” diye konuştu

 Xinjiang'da mesleki eğitim okulları kapanacak       

Le Yucheng konuşmasında birkaç Batılı ülke ve sivil toplum örgütünün Xinjiang mesleki eğitim okulları üzerinde asılsız suçlamalarda bulunmalarına sert tepki gösterdi. 

Le yucheng, mesleki eğitim okullarının yatılı okuldan farklı olmadığını, hukuk dersi, resmi dil eğitimi ve mesleki beceri ile radikal düşünceleri gidermeyi amaçladığını söyledi. 

Geçen ay Xinjiang'a gidip mesleki eğitim okullarını yerinde incelediğini ifade eden Le Yucheng, öğrencilerin belli aralıklarla eve gidebildiklerine, izin alabildiklerine ve akrabalarıyla görüntülü görüşme yapabildiklerine dikkat çekti.

Le Yucheng, “Xinjiang meselesi insan haklarıyla veya belli bir etnik grupla, dinle alakalı değildir; bölgede istikrarın korunmasıyla, Çin'in egemenliği, güvenliği ve toprak bütünlüğüyle alakalıdır” vurgusu yaptı.

Le Yucheng, mesleki eğitim sistemi dahil olmak üzere kapsayıcı tedbirler alınan Xinjiang'da 27 aydır hiçbir terör olayı yaşanmadığını belirterek, geçen yıl bölgede ağırlanan turist sayısının 150 milyonu bulduğunu ve 2019 yılında bu rakamın 200 milyona çıkmasının beklendiğini söyledi.

Mesleki eğitim çalışmalarının özel bir dönemde alınan özel tedbirler olduğunu kaydeden Le Yucheng, Xinjiang'da terörle mücadelenin ilerlemesiyle mesleki eğitim boyutunun küçüleceğini ve tamamen sona ereceğini söyledi.

Çin'in çabaları takdirle karşılandı

Mali, Moritanya, Mauritus, Mozambik, Nepal, Nijerya, Umman, Pakistan ve Filipinler gibi ülkelerin temsilcileri Çin'in insan hakları alanında kaydettiği ilerlemeleri takdirle değerlendirdi, Çin'in açık, özgüvenli ve samimi tavrını övdü.

Çin'in raporunun onaylanması oturumda büyük alkışla karşılandı. Birçok ülkenin temsilcileri Çin heyetini tebrik etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor