Yeni Zelanda'daki cami saldırıları dünyadan tepki çekti

2019-03-16 14:29:26

Yeni Zelanda'daki cami saldırılarında 49 kişi hayatını kaybetti. Olayın hemen ardından dünya çapından tepkiler geldi ve İslam'a karşı nefretin yok edilmesi çağrısında bulunuldu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Yeni Zelanda'daki cami saldırılarını şiddetle kınadı, ölenlerin yakınlarına ve Yeni Zelanda hükümetine başsağlığı dileğinde bulundu.

Antonio Guterres, dün sözcüsü Stephane Dujarric aracılığıyla yaptığı açıklamada, İslamofobi ve şiddete varan her türlü aşırıcılıkla küresel mücadele çağrısı yaptı.

Antonio Guterres ayrıca sosyal medya hesabında paylaştığı mesajda, “Bugün ve gelecekte Müslümanlara karşı nefrete ve her türlü önyargıya karşı çıkmalıyız.” ifadesini kullandı.

Yeni Zelanda'daki silahlı saldırılar Arap dünyasından da büyük tepki çekti.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamada, Yeni Zelanda hükümetinin “bu acımasız saldırıları derhal soruşturması” ve ülkede yaşayan Müslüman mahallelerde etkin koruma sağlanması çağrısında bulunuldu.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, farklı görüşlerin barış ve hoşgörü içinde bir araya gelmesi ve birbirini kabul etmesi için çaba gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Lübnan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Batılı toplumlarda gittikçe yükselen aşırıcılık dalgasına dikkat çekilirken, Suudi Arabistan her dine saygı gösterilmesi gerektiğini ifade etti. Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün ve Irak da olayı kınadı.

Yeni Zelanda'nın Christchurch kasabasında iki ayrı camiye silahlı saldırı düzenlenmişti. Saldırılarda 49 kişinin öldüğü ve 40'tan fazla kişinin yaralandığı duyuruldu.

Saldırganlardan birinin eylemi sosyal medyadan canlı olarak yayınladığı ortaya çıktı.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, olayı organize ve önceden tasarlanmış bir terör saldırısı olarak tanımlarken, Müslüman göçmenleri kendilerinden ayrı görmediklerini söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor