THY, Boeing 737 Max 8 ve Max 9 tipi uçakların seferlerini durdurdu

2019-03-13 11:40:30 CRI

Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Boeing 737 MAX 8 ve Boeing 737 MAX 9 tipi hava araçlarının uçuşlarının, uçuş emniyetini teminen tedbir amaçlı olarak ikinci bir karara kadar durdurulduğunu bildirdi.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, yurtdışında 5 ay içerisinde Boeing 737 MAX 8 ve/veya Boeing 737 MAX 9 tipi uçakların karıştığı iki farklı kazanın muhtemel oluş sebeplerinin Bakanlığa bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından değerlendirildiği belirtildi.
Açıklamada, "Söz konusu değerlendirmeler neticesinde Boeing 737 MAX 8 ve/veya Boeing 737 MAX 9 tipi hava araçlarının uçuşları, uçuş emniyetini teminen tedbir amaçlı olarak ikinci bir karara kadar durdurulmuştur." ifadesi yer aldı.


Avrupa Birliği'ne (AB) bağlı Avrupa Sivil Havacılık Emniyet Ajansı (EASA), Etiyopya'daki uçak kazasından sonra "Boeing Model 737-8 Max ve 737-9 Max" uçakların, tüm uçuşlarının Avrupa'da bugünden itibaren askıya alındığını duyurdu.
EASA'dan yapılan yazılı açıklamada, Etiyopya Hava Yollarına ait "B737 Max 8" tipi yolcu uçağının düşmesinin ardından “Uçuşa Elverişlilik Direktifi” yayımlandığı kaydedildi.
Direktifte "Boeing Model 737-8 Max ve 737-9 Max" uçaklarının tüm uçuşlarının Avrupa'da bugün TSİ 22.00'den itibaren durdurulmasının istendiği belirtildi.
Açıklamada, EASA'nın yolcuların güvenliklerini sağlamak için gerekli her adımı attığının altı çizilerek, bu yasağa ek olarak Avrupa dışındaki havayolu şirketleri tarafından kıta içi ve dışına yönelik söz konusu model uçaklarla yapılan tüm operasyonların askıya alınmasına dair “Güvenlik Direktifi” yayımlandığı ifade edildi.
Etiyopya Hava Yollarına ait "B737 Max 8" tipi yolcu uçağı kazası ile soruşturmanın sürdüğüne işaret edilerek, kazanın sebebine yönelik herhangi bir sonuç çıkarmak için çok erken olduğu değerlendirmesinde bulunuldu.
Avrupa'da İngiltere, Almanya, Avusturya, Fransa ve Hollanda'nın da aralarında bulunduğu ülkeler, Etiyopya'daki uçak kazasından sonra "Boeing 737 Max 8" uçuşlarını durdurma kararı almıştı.


Türkiye ile birlikte uçuşları durduran diğer ülkeler: Çin, Etiyopya, Endonezya, Meksika, Brezilya, Hindistan, Arjantin, Singapur, Vietnam, Malezya, Umman, Güney Kore, Moğolistan, Fas, Güney Afrika, Avustralya, Almanya, Avusturya, Hollanda ve İngiltere.


Bazı ülkeler Boeing 737 Max 8 tipi uçaklara hava sahalarını da kapattı.


Etiyopya'da düşen uçağın kara kutusunun kazayı aydınlatması bekleniyor. Ancak kara kutunun hasarlı olduğu da gelen bilgiler arasında.
Etiyopya'da yaşanan facia, ABD'li Boeing firmasının ürettiği 737 Max 8 tipi uçakların beş ay içindeki ikinci kazası olarak kayıtlara geçti. Bir önceki kaza Endonezya açıklarında geçen yıl Ekim ayında yaşanmış ve 189 kişi hayatını kaybetmişti. 
Kazalar ve yasak kararları sonrası hisseleri düşüşe geçen üretici Boeing firması ise uçaklardaki kontrol yazılımını güncelleyeceğini açıkladı.
Söz konusu yazılımın otomatik pilot aktifken, pilotların müdahalesini devre dışı bırakan bir özellik içerdiği belirtiliyor. Kazanın bu nedenle yaşanmış olabileceği iddia ediliyor.
Bu sistemin güvenle kullanılabilmesi için pilotların kapsamlı bir eğitimden geçirilmesi gerekiyor. Ancak düşen uçağın pilotlarının bu eğitimi alıp almadığı henüz bilinmiyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor